Jocīga gurķu kaite… 0
“Kas tā par kaiti gurķiem? Parasti tā izplatās jūlijā un skar daudz augļu. Tiem vidū parādās melna svītra, reizēm tā stiepjas cauri visam auglim. Kas tā ir par slimību? Kā apkarot?” Agnese Veipa
Šādus augļu bojājumus izraisa sēņu infekcija Ascochyta cucumeris (ārzemju literatūrā bieži minēti arī sinonīmi Didymella brionae vai Mycosphaerella melonis). Gandrīz katru gadu uz gurķu lapu malām redzami šīs infekcijas izraisīti koncentriski plankumi vai pat puve uz lapu kātiem un stublājiem. Augļu bojājumi biežāk parādās augustā uz kabačiem, bet šogad šī infekcija bojāja gurķus vairākās valstīs – Polijā, Holandē, Vācijā, arī Latvijā. Infekcijas ierosinātāja sporas augu atliekās saglabājas līdz diviem gadiem, tādēļ ir ļoti svarīgi laikus (tūlīt pēc pēdējās ražas novākšanas) aizvākt visas augu atliekas. Tas jādara, kamēr augi vēl ir svaigi un sakaltušo, sabirzušo lapu drumslas nav piesārņojušas augsnes virskārtu.
Ierosinātāja sporas izplata vējš, kukaiņi apputeksnētāji un pat putni, piemēram, zvirbuļi un zīlītes, kuriem itin labi garšo arī gurķu ziedi. Tāpat infekcijas izplatību veicina visu auga daļu mehāniski bojājumi – norautas lapas, kaitēkļu sūkumi, brūces izņemto pazaru vietās utt. Inficēšanos veicina arī nepareizs mitruma režīms – pārmērīgas ūdens devas dienas beigās izraisa intensīvu tā uzņemšanu augā naktī (tas vienalga īsti netiek izmantots). Rezultātā liekais ūdens spiežas ārā caur hidatodēm – īpašām ūdens atvārsnītēm, kas atrodas tieši lapas malās. Ūdens pilienu izdalīšanos uz augu lapām sauc par gutāciju, bieži vien to novēro arī citiem augiem, piemēram, balzamīnēm. Audzētāji gutācijas pilienus nereti sajauc ar rasu. Ziedos infekcijas sporas nonāk caur drīksnu, kur mitros laika apstākļos ilgi neizžūst nektārs. Sporu dīgšanai nepieciešams mitrums, piemēram, ūdens pilieni uz lapām.
Ko darīt?
Ja askohitoze ir uzklupusi siltumnīcu gurķiem, iedarbīgākais cīņas paņēmiens ir kārtīga vēdināšana, kas dod iespēju strauji nožāvēt rasas pilienus no lapām. Gutāciju novērš arī saprātīgs laistīšanas režīms – apgaismojumam un temperatūrai atbilstoša laistīšana dienas pirmajā pusē. Labs profilaktisks paņēmiens ir gurķu laistīšana ar kompleksā mēslojuma šķīdumu mērenā koncentrācijā (ap 1 – 1,5 g/l), nevis ar tīru ūdeni. Pareiza, regulāra un rūpīga augu kopšana, ieskaitot lieko lapu izņemšanu, mazina inficēšanās un infekcijas izplatības risku.
Latvijā nav reģistrētu līdzekļu šīs slimības apkarošanai. Arī tad, ja tādi būtu, tos nevarētu lietot augļu aizsardzībai pret šo puvi, jo nav iespējams nodrošināt fungicīda iekļuvi katrā ziedā. Holandē un Austrijā cīņai ar šo slimību modernajās siltumnīcās izmanto augu apstarošanu ar speciālajām UV-lampām, bet tas ir gana dārgs paņēmiens, tam nepieciešamas speciālas ierīces un samērā daudz elektroenerģijas.