Gurķīšiem līdzīgā melotrija. Kā audzēt un kā kopt? 0
Kā pareizi jākopj melotrijas? Kādā augsnē tās jāstāda? INGA GULBENES NOVADĀ
Melotrija ir ķirbjaugu dzimtas augs, kas savā dzimtenē, ekvatoriālās Āfrikas tropiskajos apgabalos, ir daudzgadīga liāna, bet pie mums audzējama kā viengadīgs augs. Ēdami ir gan zaļi baltie augļi, gan pazemes bumbuļi. Melotrija sasniedz līdz 3 m garumu, strauji un spēcīgi zarojas, salapo kupla, tāpēc noder žogu apaudzēšanai, kā arī lapenes veidošanai.
Bērzes pagasta zemnieku saimniecības “Saliņas” saimniece, bioloģe Iveta Otikova novērojusi, ka melotrijas labi aug gan siltumnīcā, gan uz lauka. Ar tām var apaudzēt komposta kaudzi, kas norobežota ar sētiņu. Vīteņaugs gan sākumā jāpietin, lai varētu piestiprināties pie balsta un vīties uz augšu. Pretējā gadījumā melotrija ražo niecīgi vai neražo nemaz.
Maziem gurķīšiem līdzīgos augļus ieteicams ēst, kad tie nesen aizmetušies, ir nelieli, 1,5–2 cm gari. Garša nav izcila (atgādina ieskābušus gurķīšus), toties ir interesants izskats. Šos augus pārsvarā audzē dārznieki, kuriem patīk dažādi knifiņi.
Melotrijas var lietot svaigā veidā, marinēt vai skābēt kā parastos gurķus. Augļi piemēroti arī salātu un citu ēdienu rotāšanai. Mazie gurķīši ātri piebriest, tāpēc regulāri jānolasa visas vasaras garumā. Pāraugušie kļūst negaršīgi. Pazemes bumbuļus nevar uzglabāt, tos ēd tūlīt pēc izrakšanas. Bumbulis garšo pēc redīsa un gurķa, to var izmantot salātiem.
Melotrijas vislabāk aug irdenā, ūdenscaurlaidīgā augsnē. Tās nevajadzētu stādīt vietā, kur iepriekšējā gadā auguši citi ķirbjaugi. Augi necieš augstu gruntsūdens līmeni. Pamatmēslojumā der iestrādāt satrūdējušus kūtsmēslus vai kompostu.
Dēstiem sēklas sēj aprīļa beigās podiņos un novieto +26…+28 °C temperatūrā. Sadīgušiem augiem nodrošina daudz siltuma un labu apgaismojumu. Iepriekš pieradinot pie āra apstākļiem, laukā augus izstāda, kad vairs neapdraud salnas un ir iesilusi augsne. Izvieto 50–60 cm attālumā citu no cita.
Veģetācijas laikā melotrijas regulāri laista un 3–5 reizes piebaro. Papildmēslojumam var izmantot atšķaidītus organiskos mēslus (1 : 10).