Foto – Unsplash

14 veidi, kā gurķi var palīdzēt veselībai 0

Par gurķu dzimteni uzskata Indiju, kur tos audzē jau kopš 3. gadu tūkstoša p. m. ē. Senatnē gurķi bijuši liels retums. To vērtību apliecina fakts, ka gurķi attēloti Senās Ēģiptes un Grieķijas klosteru freskās. Pirmie apraksti par gurķi kā ārstniecības augu sastopami Senās Romas ārstu un seno grieķu rakstos. Eiropā gurķi ieceļojuši no Tuvo Austrumu valstīm.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Gurķos ir daudz ūdens un maz barojošu vielu. Arī vitamīnu daudzums ir niecīgs, toties gurķi satur 150–170 mg% kālija sāļu, kas aktīvi piedalās sirds muskuļa vielmaiņā, ārstē sirds un asinsvadu slimības, normalizē asinsspiedienu: paaugstinātu pazemina, bet pazeminātu paaugstina. Noskaidrots, ka gurķu sula ir lielisks urīndzenošs līdzeklis, stiprina nervu sistēmu, uzlabo apetīti, stiprina zobus un smaga-nas. Nozīmīga sastāvdaļa ir ferments erepsīns, kas šķeļ olbaltumvielas un attīra zarnu traktu, iznīcinot tajā baktērijas un slimību izraisītājus. Šo procesu veicina lielais ūdens daudzums, kurā ir bioloģiski aktīvas vielas organismam uzņemamā formā. Tā kā gurķi satur jodu, tie normalizē vairog-dziedzera darbību, kā arī palīdz diabēta slimniekiem, jo tā sastāvā ir insulīnam līdzīgs ferments.

Tautas dziedniecībā izmanto gurķu augļus, sulu, stublājus un stīgas (vītes), ziedus un sēklas. Derīgi tikai svaigi gurķi. Ja gurķi nav audzēti bioloģiski, tad pirms ēšanas tie jāmizo, nogriežot arī kātiņa galu, jo nitrātu šajās augļa daļās ir daudz vairāk nekā mīkstumā vai sēklotnē. Gurķu sulas efektivitāte palielinās, ja to lieto kopā ar citām sulām.

Tautas receptes

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai atbrīvotos no liekā svara un uzlabotu vielmaiņu, ieteicams 1–2 dienas nedēļā apēst 1 kg svaigi nomizotu gurķu, uzdzerot rūgušpienu vai kefīru. Vienā reizē vēlams apēst ne vairāk par 250 g gurķu. Pēc svaigu gurķu lietošanas nav ieteicams dzert aukstu ūdeni vai gāzētus dzērienus (limonādi).

Lai normalizētu zarnu darbību un atbrīvotos no aizcietējumiem, lieto kaltētas un pulverī saberztas gurķu miziņas – pa 1 tējkarotei 3–4 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas, uzdzerot ūdeni.

Paaugstināta asinsspiediena gadījumā ieteicams gurķu un tomātu sulas maisījums (no katras pa pusglāzei), kam piejaukta 1 tējkarote ķiploku sulas. Dzer reizi dienā.

Ja sirgst ar aterosklerozi, kurai raksturīga lipoīdu nogulsnēšanās artēriju sieniņas iekšējā slānī un saistaudu sa-vairošanās asinsvadu sienā, ieteicams gurķu sēklu novārījums: 1 ēdamkaroti sēklu aplej ar glāzi ūdens un ūdens peldē karsē 30 minūtes, tad atdzesē, izkāš un papildina ar vārītu ūdeni līdz sākuma tilpumam. Porciju maziem malciņiem izdzer dienas laikā.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.