Guntis Belēvičs par absurdu medikamentu jomā: “Es viņiem uzdāvināšu rūtiņu kladi un pildspalvu, un teikšu – sāciet numurēt ar numuru viens un divi!” 80
“Ir elementāras lietas, kurām vajadzētu būt mājās, bet es neaicinu patlaban veidot zāļu rezerves, jo tas novedīs pie zāļu deficīta,” tā TV24 raidījumā “Ziņu TOP” sacīja Guntis Belēvičs, SIA “Latvijas aptiekas” pārvaldnieks un bijušais veselības ministrs (2014-2016).
Viņš skaidroja: “Ļoti daudzi svarīgi medikamenti ir no ražotājiem kvotēti un tie tiek izdalīti uz Latviju, cik mums ir pacienti. Ja daļa pacientu nopirks sev trīs mēnešu rezervi, tad divām trešdaļām pacientu [medikamentu] nepietiks.”
Tajā pašā laikā bijušais veselības ministrs norādīja, ka valstij ir jāveido kritiski svarīgo zāļu saraksts.
“Ir jāveido uz valsts iniciatīvas balstītas zāļu rezerves. Ir jādomā, ko darīt situācijā, kad zāļu deficīts palielināsies. Mēs jau redzējām, ka Covid laikā pārtrūka zāļu piegādes, izejvielu un aktīvo vielu piegādes ķēdes. Šobrīd arī ģeopolitiskās situācijas dēļ zāļu deficīts paliek arvien lielāks. Piemēram, Vācijas valsts centralizēti ir iepirkusi dažādu antibiotiku substances un glabā valsts noliktavās ar nolūku, ja pietrūks gatavo zāļu, tad aptiekām tiks izdalītas šīs substances zāļu pagatavošanai un antibiotikas Vācijā nebeigsies.”
Runājot par veselības aprūpi valstī apdraudējuma gadījumā, Guntis Belēvičs stāsta, ka viņš vairākos līmeņos – gan ministrijā, gan Saeimas komisijā, ir runājis, kā atvieglot aptiekā pagatavo zāļu apriti, bet nekas šī jautājuma sakarā nav ticis darīts.
Viņš paskaidro vairāk, kas tiek domāts ar aptiekā pagatavo zāļu aprites atvieglošanu. “Tā ir viena no iespējamajām zāļu rezervju glabātuvēm un tad, kad nebūs citur, tad aptieka var pagatavot. Ļoti bieži arī aptiekā pagatavotie medikamenti ir lētāki nekā rūpnieciski ražotie. Šī joma Latvijas valstī likumdošanas aktos un normatīvajos aktos ir ļoti vāji regulēta.
Iedomājieties situāciju, ja mums par zālēm, piemēram, bērniem līdz 18 gadiem un ne tikai zīdaiņiem, bet visiem, maksā valsts, tad šobrīd, piemēram, nav atregulēta situācija, kā valsts apmaksās un kompensēs aptiekā pagatavotas zāles krīzes situācijā. Tam ir jābūt gatavam. Nacionālais veselības dienests saka – mums nav problēmas, mēs kompensēsim aptiekā pagatavotu medikamentu, bet mums vajag piešķirt numuru. Šos numurus piešķir Zāļu valsts aģentūra, kas saka – tas ir garš process, mums jārīko konkurss… Saprotiet, tā ir miglas pūšana acīs! Es viņiem aiznesīšu, uzdāvināšu rūtiņu kladi un pildspalvu, un teikšu – sāciet numurēt ar numuru viens un divi!”
Guntis Belēvičs, ironizējot par ministrijas bezdarbību šajā jautājumā, sacīja, ka, acīmredzot, vasarā, karstā laikā, esot grūti strādāt, tāpēc tik būtiska lieta tiek atlikta līdz rudenim.