Guntars Ķirsis
Guntars Ķirsis
Foto – Karīna Miezāja

– “Latvijas koncertiem” šogad aprit desmit gadi kopš dibināšanas. Kā vērtējat veiksmes, neveiksmes? 3


– Palūkojoties uz situāciju pirms desmit gadiem un salīdzinot ar šodienu, varam būt gandarīti. Pirms desmit gadiem labi ja trīsdesmit cilvēki sanāca uz koncertiem, tagad zāles ir pilnas. Pērn koncertu biļešu ieņēmumi bija 600 000 eiro – divreiz vairāk nekā 2009. gadā. Arī sadarbībā ar pašvaldībām ieņēmumi pieauguši gandrīz trīs reizes. Taču manās acīs lielākā vērtība tomēr ir izglītības programma “Mūzika tev” un “Pavisam maziņiem”, kuru katru gadu apmeklē apmēram 30 000 bērnu – gan pirmsskolas, gan skolas vecumā. Pateicoties tai, mums ir salīdzinoši jauna publika ar vidējo vecumu nedaudz pāri četrdesmit gadiem. Šajā ziņā esam unikāli Eiropā un arī pasaulē. Atšķirībā no pārējiem koncertu rīkotājiem nekad neesam raidījuši prom vecākus ar mazuļiem. Pirms pāris gadiem bija tāda gluži vai kampaņa, ka mazu bērnu uzmanības nenoturība ir traucēklis mūzikas baudīšanai. Taču var ierādīt vietas tuvāk durvīm, ierīkot telpu bērniem, bet nekādā gadījumā nedrīkst raidīt prom ģimeni, kas uz Ziemassvētku koncertu atnākusi kopā ar mazuļiem. Un man ir liels prieks, redzot, ka kādreizējie bērni tagad jau izauguši lieli un uz koncertiem nāk ar savām atvasēm un vecākiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

– Nupat divi mūziķi sacēla publisku traci, ka, viņuprāt, pērn caur “Latvijas koncertiem” par maz tikuši uz skatuves. Kā jau mūzikas lielvalstī, mūziķu mums daudz un konkurence liela. Kā jūs vērtējat – vai Latvijas profesionālo, augstvērtīgi spēlējošo mūziķu potenciāls ir lielāks par “Latvijas koncertu” kapacitāti to izmantot, vai arī viss ir līdzsvarā?

– Jāsaprot, ka “Latvijas koncerti” ir tikai viens no mūzikas tirgus dalībniekiem un valsts investīciju apjoma ziņā nebūt ne lielākais. Koncertus rīko visas reģionālās koncertzāles, LNSO, Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, Opera. Rīgas pilsēta novirza ievērojamus līdzekļus, lai koncerti notiktu tās pārziņā esošajos kultūras centros un citās ēkās, to dara arī citas pašvaldības. Līdzekļi koncertēšanai pieejami arī Valsts kultūrkapitāla fonda projektu konkursos. Valsts dotācija “Latvijas koncertiem” ir divi miljoni eiro gadā, savukārt vienu miljonu eiro mēs samaksājam valstij nodokļos. Līdz ar to dotācija būtībā ir viens miljons. Par to algojam trīs kolektīvus – Latvijas Radio kori, Radio bigbendu un orķestri “Sinfonietta Rīga”, kā arī rīkojam sešus jau minētos festivālus. Nodrošinām trīsreiz vairāk koncertu, nekā aprēķināts, cik mums par valsts dotāciju būtu jāizdara. Vairāk varam paveikt tādēļ, ka nopelnīto naudu liekam lietā, ieguldām atpakaļ koncertos. Mēs nekaisām naudu izplatījumā. Jā, mums ir savi veidi, kā ieraugām un piesaistām mūziķus. Uzņēmumā desmit cilvēki nodarbojas ar programmu atlasi un veidošanu. Turklāt reizi gadā ikvienam mūziķim ir iespējas iesniegt savu ideju pieteikumus publiskā konkursā, arī kamermūzikas žanrā. Īpaši izveidota deviņu cilvēku komisija no dažādām kultūras institūcijām, Latvijas Radio 3 “Klasiku” ieskaitot, izvērtē un atlasa piedāvājumus. Vēlāk no pašvaldībām saņemam sarakstu ar viņu izvēlētiem mūziķiem, un, kad sagaidīts Kultūras ministrijas piešķirtais budžets, varam mūziķiem pateikt, kuru un cik vietās nākamajā gadā gaida un grib dzirdēt. Mēs esam vienīgā koncertorganizācija mūsu valstī, kas praktizē tik demokrātisku programmu veidošanas politiku, bet, protams, arī mūsu producentu pienākums ir, zinot mūsu festivālu ievirzes, veidot attiecīgas koncertu programmas. 
Tas ir māksliniecisks process, kurā atklājas katra producenta muzikālā stīga un idejas, un man nav nekādu tiesību viņiem uzspiest vai liegt sadarbību ar vienu vai otru mūziķi.

CITI ŠOBRĪD LASA
Pērn mēs noslēdzām individuālos līgumus ar 322 Latvijas mūziķiem, vairāk nekā 50 orķestriem, koriem, ansambļiem, kā arī 46 ārvalstu partneriem. Tas ir milzīgs apjoms un intensitāte! Ar tik populāriem mūziķiem, piemēram, ar dziedātāju Sergeju Jēgeru un pianistu Vestardu Šimku, noslēdzam tikai trīs vai četrus līgumus gadā. Iepriekš minētais skaitlis nozīmē, ka esam ļoti daudz un dažādos veidos piedāvājuši mūziķiem izpausties gan mūsu izglītības programmās, gan mazākos un lielākos ārpus Rīgas koncertos, gan galvaspilsētā un festivālos, neaizmirstot, protams, mūsu galveno uzdevumu – rūpēties ar žanru dažādību mums piešķirtā finansējuma ietvaros. Kad dzirdu pārmetumus, ka esam vienam vai otram mūziķim devuši par maz darba un maizes, tas izklausās tāpat, kā kāds mūziķis vaimanātu: man ir maģistra grāds diriģēšanā, bet Zigmars Liepiņš, lūk, neaicina diriģēt Operā!? Starp citu, daudzi mūziķi paši rīko savus koncertus un dara to veiksmīgi. Šādiem mērķiem mēs piedāvājam Spīķeru koncertzāli ar īpaši izdevīgiem nosacījumiem. Tad arī paši mūziķi labāk izprot, ko vispār nozīmē sarīkot koncertu, kā arī to, kāda veidojas sakarība starp savu iedomāto honorāru, klausītāju vēlmēm tevi dzirdēt un cilvēku maciņu biezumu. Nez vai varam atļauties iztērēt kaudzi dotāciju tikai tādēļ, lai kādu mūziķi dzirdētu simt klausītāji. Jā, jāparādās jauniem vārdiem mūsu programmās, taču nekādi nevaram ietekmēt dažu jaunu mākslinieku kategoriskās honorāru prasības. Ja tās ir pārlieku augstas, esam spiesti pateikt nē. Jo mēs apmēram zinām, kādas ir pašvaldību iespējas un cik lielā mērā tās gatavas iesaistīties koncerta rīkošanā. Dažam mūziķim esam ieteikuši pārdomāt honorāra apjomu, un tad to koncertu būs vairāk, taču atbilde skanējusi – tad labāk nespēlēju nemaz. Un nav jēgas skandināt – ja es spēlētu “Berlīnes filharmoniķos”, mana alga būtu tāda un tāda. Atvainojos, ja es būtu “Berlīnes filharmoniķu” direktors, mana alga arī būtu ne tāda kā patlaban. Taču es esmu šeit, un tā ir mana izvēle.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.