Foto – Kaspars Filips

Gunas Pogas parastā eglīte 0

Kalnciema kvartālā, “Xcelsior” vasarnīcā, līdz 27. jūnijam dažādus egles koka, skuju, zaru un stumbra pastāvēšanas stāvokļus iespējams aplūkot Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas absolventes Gunas Pogas pirmajā personālizstāde “Egle Vulgaris”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Lasīt citas ziņas

Latviešu paruna vēsta, ka “rati jākaļ ziemā, bet kamanas vasarā”, tāpēc māksliniece interesentus iepazīt egli aicina tieši tagad – vasaras saulgriežu laikā.

Kā izejas punkts izstādes idejai kalpojis egles koks – māksliniece pēta iespējas, kā to lietot dizainā un laikmetīgajā vai tradicionālajā etnogrāfijā. Dizaineres interesi par latviešiem izsenis labi zināmo materiālu rosinājusi iepriekšējā pieredze – darbs pie egles tēla veidošanas vides objektos. Guna Poga rīdziniekiem līdz šim zināma kā pilsētvides objektu “Eglītes liksta”, “Svētku vainags” un “Ganu ceļš” autore. Izzinot egles izmantošanas daudzpusīgās iespējas, Gunas mīlestība pret materiālu tikai pieaugusi un rezultējusies izstādē apskatāmajos mākslas darbos, kas interaktīvi egles fenomenu skatītājiem atklāj no jauna. “Šis ir viena koka stāsts. Stāsts ir par visvienkāršāko, mums visiem labi zināmo eglīti. Arī visparastākais var sniegt jaunu informācijas klāstu, tāpēc aicinu iepazīt eglīti,” smaidot teic Guna un piebilst, ka “egli mūsdienās pastiprināti pieminam reizi gadā – ziemas saulgriežu laikā, dažkārt pat vulgārā izskatā. Tāda ir egles būtība – gan spožums, gan posts (pēc svētkiem). Arī ekspozīcijā klātesošs ir īsts visparastākās egles stumbrs, kam iespēja pieskarties, sajust, aplūkot. Tāpēc arī nosaukums simbolizē vispārzināmo, parasto.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Darba vadītāja, Mākslas akadēmijas asociētā profesore Barbara Ābele par Gunas darbu teic: “Gunas darbs ir tēlojums ar dažādām ainiņām no egles koka dzīves, pētot to tuvplānā, racionālā un iracionālā formātā, pievēršot mūsu uzmanību egles nemainīgajam lietas koka aspektam “nesezonā” – vasaras saulgriežos, vienlaikus rosinot pārdomāt ikvienam savu līdzdalību turpmākajā eglītes ekspluatācijā ziemas saulgriežu laikā. Apmeklētājiem savas asprātības pašapliecinājumam izstādē būs iespēja mijiedarboties ar egles asajām lapām – skujām. Nāciet un iepazīstieties ar abām, jo viņas ir divas – Guna un Egle.”

Izstāde veidota, savienojot trīs dizainerei būtiskus elementus – pieredzi, veidojot lielformāta pilsētvides objektus, egles daudzpusīgās izmantošanas iespējas un izstādes apmeklētāju iesaisti. Parasti izstādēs mākslu var tikai vērot, bet šajā izstādē māksliniece aicina pieskarties egles stumbram un sajust tā faktūru, kā arī izsmaržot egli.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.