Gunārs Nāgels
Gunārs Nāgels
Foto: Timurs Subhankulovs

Gunārs Nāgels: Mēs varam priecāties, ka esam izsprukuši no “brālīgo republiku saimes” 0

Gunārs Nāgels, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Maldināšana ir vienmēr bijis spēcīgs politisks ierocis. Tā var būt vienkārša, kur viens fakts ir aizstāts ar vienu nepatiesību, vai komplekss, kur vesels stāsts ir samudžināts ar puspatiesībām.

Dažreiz maldināšana notiek kādas valsts uzdevumā, un kādreiz liekas, ka maldināšana ir ieguvusi pati savu dzīvību un izplatās bez īpašas piepūles no ieinteresētās puses.

CITI ŠOBRĪD LASA

Spilgts piemērs no maldināšanas valsts uzdevumā ir Maskavas mūžīgie centieni pierādīt, ka visi viņus mīl, visi grib būt kopā ar viņiem un apvienoties lielā, draudzīgā saimē ar Maskavas vadoni priekšgalā.

Nebija nekādas okupācijas ne Latvijā, ne Lietuvā, ne Igaunijā, ne Krimā, ne Austrumukrainā. Tauta brīvprātīgi taisījusi savu izvēli, un viss. Ja kāds to apšauba, tad tas ir tautas ienaidnieks.

Krievijas prezidenta Putina nesenais dogmas izklāsts ir loģiskais turpinājums.

Kaimiņi jāapspiež un pie reizes jāpieprasa, lai apspiestie kaimiņi dzied slavas dziesmas apspiedējam, apgalvojot, ka īstenībā ir ļoti jauki būt apspiestam.

Un vispār apspiestie ir paši vainīgi, jo viņi lielā mērā ir fašisti, kara noziedznieki, kuru rokas ir aptraipītas ar nevainīgo asinīm.

Mēs varam priecāties, ka esam izsprukuši no “brālīgo republiku saimes” un mūs sargā NATO līguma 5. pants, bet tas nenozīmē, ka drīkstam zaudēt modrību.

Maldināšanai ir graujošas ilgtermiņa sekas, kas var likt ne tikai mūsu sabiedrotiem, bet pat mums pašiem aizmirst patiesību un sākt ticēt mūsu mazvērtībai.

Pie kompleksās maldināšanas pieder arī uzmanības novēršana no īstā jautājuma, to izpludinot vai arī to pagriežot pilnīgi citā virzienā.

Iedomāsimies – 1987. gadā notiek latviešu demonstrācija kādā brīvās pasaules pilsētā ar prasību atbrīvot kādu ieslodzīto latviešu disidentu. Uzreiz iedarbojas maldināšanas aparāts.

Pirmais – izpludināt uzmanību: “Nedrīkst iestāties tikai par vienu cilvēku. Jāatbalsta netaisnīgi ieslodzītie visā pasaulē.”

Reklāma
Reklāma

Otrais – pataisīt cietušo par vainīgo: “Latvieši taču sadarbojās ar Hitleru un slepkavoja ebrejus. Visi ir nelieši.”

Salīdzināsim pasaulē aktuālu jautājumu – policijas brutalitāte pret melnādainajiem Amerikā.

Ir zināmais gadījums, ka policists nogalināja Džordžu Floidu pēc tam, kad viņu apcietināja par cigarešu paku nopirkšanu ar ļoti slikti viltotu naudas zīmi.

Ir zināmi daudzi citi līdzīgi gadījumi, arī tāds, kad četri baltie policisti Seintluisā smagi piekāva meln­ādaino, kurš nepretojās un, izrādījās, pats bija slepenpolicists, veicot dienesta pienākumus.

Tātad, pēc programmas.

Pirmais – izpludināt uzmanību: “Visas dzīvības ir no svara, ne tikai melnās.” Otrais – pataisīt cietušo par vainīgo: “Meln­ādainie piedalās nekārtībās un marodierismā. Visi ir nelieši.”

Pie uzmanības novēršanas es arī pieskaitu visus, godīgi sakot, muļķīgos mēģinājumus būt pārspīlēti “politiski korektiem”, gāžot pieminekļus, cenzēt mākslas darbus un ierobežot normālu valodu. Visu ar mēru, lūdzu!

Kā pienākas labai maldināšanai, abiem stāstiem ir patiesības elementi. Bet secinājums – nav ko demonstrēt – abos gadījumos ir nepareizs. Nepaļausimies maldināšanai!

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.