Gunārs Nāgels: Kur politiski represētos godinās vispirms – Rīgā vai Maskavā? 5
Mēs visi zinām, ka šodienas Krievija slavē Staļinu, un neuzskata, ka būtu bijušas kādas nepelnītas politiskas represijas. Krievija dzēš no tautas atmiņas jebkādas ziņas par represijām. Toties Latvijā mēs aktīvi stāstam par okupācijas laika noziegumiem, un pienācīgi godinām mūsu represēto piemiņu.
Bet tas, ko mēs visi zinām, ne vienmēr gluži atbilst patiesībai.
Jā, Staļina reabilitācija un vēstures notušēšana ir patreizējās Krievijas realitāte, par ko mums ir pamats nopietni nobažīties. Tāpēc vēl jo vairāk ir pārsteidzošs Krievijas prezidenta Putina 30. septembra dekrēts (Ukazs) nr. 487 “Par politisko represiju upuru memoriāla celtniecību”, kurš publicēts Krievijas oficiālā juridiskās informācijas tīmekļa portālā*.
Dekrēts liek Maskavā celt skulptora G. V. Franguļana projektu Sēru siena (Стена скорби), un uzdod Krievijas valdībai atrast finansiālos līdzekļus to īstenot.
Borisa Jeļcina kapa pieminekļa autors Georgijs Franguļans uzvarēja memoriāla metu konkursu, un ir paredzēts, ka Sēru sienu uzcels Sadovajas-Spaskajas ielas un Saharova avēnijas krustojumā līdz 2016. gada oktobra beigām. Pieminekļa autors Sēru sienas aprakstā saka: “Piemineklis kļūs par brīdinājumu nākamajām paaudzēm, ka autoritārās politikas traģiskās sekas skar visus, un var tikt atkārtotas jebkurā brīdī.”
Saprotams, ka Komunistiskā partija nav apmierināta ar pārmetumiem par tās pagātnes nedarbiem, un pastāv uz to, ka jebkurš memoriāls pieminētu ne tikai padomju laika netaisnīgi represētos, bet arī citu režīmu upurus.
Ziņas par šo dekrētu ir plaši publicētas Krievijas medijos, bet citur pasaulē tas tikpat kā netiek minēts. Iespējams, tas ir dēļ zināmas skepses par prezidenta Putina motīviem atbalstīt šādu pieminekli.
Sēru siena Maskavā paredzēta vēl lielāka par Kristapa Ģelža Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriālu, kuru valdības rīcības plānā paredzēts uzcelt pie Latvijas Okupācijas muzeja piebūves Latviešu strēlnieku laukumā pašā Rīgas centrā līdz 2017. gada 1. jūlijam. Diemžēl Rīgas pilsētas birokrātija sekmīgi cīnās pret memoriāla kompleksa realizēšanu.
Vai patiešām politiski represēto upuru piemineklis tiks uzcelts Maskavā pirms to uzcels Rīgā? Tas būtu neizsakāms kauns Rīgai.
* http://publication.pravo.gov.ru/Document/View/0001201509300028
Gunārs Nāgels
Laikraksta “Latvietis” redaktors
2015. g. 14. oktobrī