Gunārs Nāgels: Kāda būs jūsu Jaunā gada apņemšanās? 2
Sācies jaunais gads. Laiks gatavot Jaunā gada apņemšanos. Šogad es… Un tā katru gadu.
Ziemassvētku un Jaunā gada laikā Latvijā ir piecas oficiālas brīvdienas – Ziemassvētku vakars, Pirmie Ziemassvētki, Otrie Ziemassvētki, Vecgada diena, Jaungada diena. Tas dod daudz iespēju padomāt par to, kas ir paveikts aizgājušā gadā, un kas būtu veicams nākamajā gadā.
Austrālijā mazliet mazāks oficiālo brīvdienu skaits, bet Ziemassvētku laiks parasti sakrīt ar gadskārtējiem atvaļinājumiem.
Jaunā gada apņemšanās visbiežāk attiecas uz personiskiem jautājumiem – vingrošu vairāk, iemācīšos kaut ko jaunu, pavadīšu vairāk laiku ar ģimeni un draugiem…
Pārdomu laikā Rīgā nevarēja neievērot, ka trūkst viena svarīga Ziemassvētku sastāvdaļa – sniegs. Austrālijā toties nebija trūkums, bet pārpilnība – augstas temperatūras un meža ugunsgrēki reti redzētā niknumā.
Kaut gan ne viens, ne otrs apstāklis pats par sevi nepierāda klimata maiņa būtību, tomēr zinātniekiem ir skaidrs, ka klimata maiņa – pasaules sasilšana notiek, un ka cilvēces darbība ir zīmīgs faktors.
Klimata maiņas jautājumā, izrādās, ir vēl trešais variants – noliegt zinātniskos faktus, apsaukāt tos, kuri visskaļāk cenšas izplatīt zinātnieku aprēķinus, un uzskatīt visas draudošās briesmas kā sazvērnieku izgudrojumu.
Protams, aprēķini par nākotnes klimatu nav perfekti, un tie var kļūdīties vienā virzienā vai otrā. Bet tendence ir pilnīgi skaidra.
Planēta pārdzīvos. Tā arī pārdzīvoja dinozauru bojāeju dabas katastrofas rezultātā.
Kāda būs jūsu Jaunā gada apņemšanās?