Foto: Unsplash

Gunārs Nāgels: Interesanti, ka pirms 105 gadiem nebija 1917. gada janvāra sākums, bet vēl arvien 1916. gada decembra beigas 1

Gunārs Nāgels, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Jaunais gads ir atnācis! Rakstot datumus, jāatceras, ka tagad ir “22”, un vairs ne “21”. Interesantā kārtā, tieši pirms 105 gadiem nebija 1917. gada janvāra sākums, bet vēl arvien 1916. gada decembra beigas, jo lielākā daļa Eiropas pārgāja no vecā stila kalendāra uz jaunā stila kalendāru (t.i., no Jūlija kalendāra uz Gregora kalendāru) jau 150–200 gadus agrāk, bet Krievijas impērijā tikai boļševiku apvērsums (vai iebrūkošā vācu armija) nesa maiņu uz jauno kalendāru.

Ar katru gadu starpība starp abiem kalendāriem pieauga, un 20. gadsimta sākumā tā bija apmēram 13 dienas. Šajos laikos Latvijas baznīcu grāmatas tiek liktas internetā un ir daudz vieglāk meklēt informāciju par saviem senčiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikai visu laiku jāpārbauda, kurš kalendārs tiek lietots. Tāpat arī Latvijas valsts izdotajos dokumentos 1918. un 1919. gadā jānoskaidro, kurš kalendārs ir lietots.

Gandrīz kļūdaini var likties fakts, ka 5. janvārī paiet 105 gadi, kopš sākās slavenās Ziemassvētku kaujas. Paskaidrojums vienkāršs – tajā laikā spēkā bija vecais kalendārs, pēc kura Ziemassvētku kaujas sākās patiešām Ziemassvētkos – 1916. gada 23. decembrī.

Vēl agrāk tieši kalendāru dēļ Rīgā notika tā sauktie Kalendāra nemieri. Rīgas brīvpilsēta bija parakstījusi līgumu ar Polijas–Lietuvas kopvalsti, un Rīgas rāte piekāpās kalendāra jautājumā 1584. gada rudenī.

Nemierīgs pūlis ielauzās Sv. Jēkaba baznīcā un piekāva priesterus, jo kalendāra maiņu uzskatīja par katoļu uzspiestu “nedarbu”. Nemieri izvērsās plašumā, un tika iesaistīts pat karaspēks.

Vēl arvien pasaulē tiek lietoti dažādi kalendāri, gan balstīti uz reliģiskiem principiem, gan uz citiem principiem.

Viens no pazīstamākajiem ir ķīniešu kalendārs, kas dos mums iespēju drīz atkal svinēt Jauno gadu. (Saskaņā ar ķīniešu kalendāru Melnā Ūdens Tīģera gads sāksies 2022. gada 1. februārī. – Red.)

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.