Nacionālā kino centra portālā skatāma jauna Gunāra Cilinska filmu izlase 12
Anita Bormane, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”
Aktierim un režisoram Gunāram Cilinskim 23. maijā apritēja 90 gadu jubileja, tāpēc Nacionālā kino centra portālā “filmas.lv” kopš 21. maija skatāma jauna kolekcija – deviņas spēlfilmas ar viņa piedalīšanos, četras no tām no jauna pievienotas portālam.
Divas filmas – “Ezera sonāte” (1976) un “Ceplis” (1972) – ir pastāvīgi pieejamas arī visā pasaulē un ar tulkojuma subtitriem, jo ietvertas portāla restaurētas kinoklasikas kolekcijā.
Tajā iekļauta aktiera filmogrāfijas sestā filma un pirmā galvenā loma – republikāņu armijas kareivis Žoržs Rostislava Gorjajeva filmā “Noktirne” (1966) par pilsoņu karu Spānijā 20. gadsimta 30. gados.
Arī – 2019. gadā restaurētā latviešu literatūras klasikas ekranizācija – režisora Voldemāra Pūces “Mērnieku laiki” (1968) –, Aloīza Brenča “Šahs briljantu karalienei” (1973, restaurēta 2018), Gunāra Cilinska “Agrā rūsa” (1979, restaurēta 2019) u. c.
Sveicot Imantu Kalniņu 80. jubilejā. Šodien, komponista Imanta Kalniņa 80. dzimšanas dienā, “LTV1” un REPLAY.lv skatāms muzikāls ceļojums “Imanta Kalniņa Svētku diena”, kur personīgās emocijās un pārdomās dalīsies gan pats skaņradis, gan viņa bērni un brālis Viks, kā arī domubiedri – Māra Čaklā dēls Ingmārs Čaklais, Maija Streiča, diriģents Mārtiņš Klišāns, mūziķi Ilona Dreģe, Olga Rajecka, Uģis Roze, Zigfrīds Muktupāvels un Juris Sējāns, aktieri Līga Liepiņa, Aina Karele, Artūrs Skrastiņš un Ilze Ķuzule-Skrastiņa, dzejniece Māra Zālīte un ērģelniece Iveta Apkalna.
Īpašu sveicienu komponistam būs sagatavojuši Latvijas Nacionālā teātra aktieri. Savukārt izdevniecība “MicRec”, sveicot komponistu jubilejā, latviešu populārās mūzikas nošu grāmatu sērijā izdevusi grāmatu ar 50 populārāko Kalniņa dziesmu notīm un dziesmu vārdiem, kurā iekļautas pazīstamākās melodijas, kuras izpildījušas grupas “Menuets”, “Turaidas Roze”, “Autobuss debesīs”, dziedātājas Olga Rajecka, Ieva Akuratere, Austra Pumpure un daudzi citi.
Notis ir sagatavojis Rūdolfs Bērtiņš, tomēr tās visas ir caurskatījis un rediģējis pats komponists. Grāmatā varēs atrast, piemēram, dziesmas “Dūdieviņš”, “Lilioma dziesma”, “Dziesma par četriem baltiem krekliem”, “Smilšu rausis”, “Svētku diena”, “Mākonītis un mākonīte”, “Mūžu mūžos būs dziesma”, “Sitiet bungas, mani mīļie”.
Daiga Krūze porcelāna gleznojumos. Līdz 20. jūnijam Rīgas Porcelāna muzeja skatlogos apskatāma mākslinieces Daigas Krūzes izstāde “Triepienu ceļojums”.
Šī ir autores, kura pazīstama ar abstraktām lielformāta gleznām, pirmā plašākā porcelāna gleznojumu izstāde Latvijā, un tajā var novērot niansētas rokraksta transformācijas.
Tās ir apgleznotas porcelāna vāzes, kas tapušas 2019. gada novembrī, uzturoties Ķīnā, porcelāna fabrikas “Jingdezden Long Xiang Ceramics Co., Ltd” radošajā darbnīcā.
Monohromajos gleznojumos vērojami delikāti otas pieskārieni, kas kārtojas un uzbur īpatnu telpiskuma un ainavu sajūtu. Līdzīga maniere novērojama arī Daigas Krūzes gleznās.
Izstāde Ruckas mākslas rezidenču centra parkā. Tur visas vasaras garumā apskatāma brīvdabas izstāde “Apslēptie dārgumi”, kurā izstādīti darbi, kas radīti divās mākslinieku rezidencēs.
Tajās piedalījās 13 mākslinieki no desmit dažādām valstīm, un viņu uzmanības lokā bija Cēsu vēsture un ikdiena, vides jautājumi, alternatīvi pārtikas avoti, arī Ruckas muiža un parks. Izstādes kuratore ir Līga Lindenbauma.
Ventspils mākslinieki “Jūras vārtos”. Teātra nama “Jūras vārti” izstāžu telpās iekārtota Ventspils mākslinieku grupas izstāde, kas apskatāma virtuāli “Jūras vārtu” “Facebook” profilā.
Izstādītie mākslas darbi aptver dažādus mākslas veidus – glezniecību, grafiku, keramiku, fotogrāfiju un lietišķo mākslu.
Tematiskā ziņā tie nav saistīti, bet domu un ideju lidojums notverts ainavā, sadzīvē, fantāzijās un iztēles labirintos. Nemainīgi ir vien autoriem raksturīgie mākslinieciskās izteiksmes līdzekļi.