Nonstop
Nonstop
Foto – Shutterstock

Kā audzēt gumu begonijas 0

“Ko tagad vajadzētu darīt ar kamolbegonijām? Tām jau parādījušies pumpuri. Vai augus vajadzētu galotņot, lai būtu kupli, ar daudziem ziediem?” VALIJA J. RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Laikam neprotu audzēt kamolbegonijas. Ziedi nobrūnē, neizplaukst. Cik bieži puķes jālaista un kā jāmēslo?” AGITA VALMIERĀ

Kamolbegoniju hibrīdi (Begonia tuberhybrida) ir iegūti no sugām, kas savvaļā aug Bolīvijā, Brazīlijā, Peru. Dzimtenē augi ir daudzgadīgi, bet pie mums tie ziemās izsalst. Kamolbegonijām atšķirībā no citu grupu begonijām ir jutīgi, drukni gumi (bumbuļi), kuros uzkrājas barības vielu rezerves. Augu dzinumi ir spēcīgi, noturīgi (20–35 cm gari) vai arī nokareni, sazaroti, 45–60 cm gari. Ziedi ir nelieli (5–7 cm), vidēji (8–9 cm) vai ļoti lieli (10–15 cm diametrā), klaji, puspildīti vai pildīti, ļoti plašā krāsu gammā. Krāšņas ir arī lapas – gan zaļas, gan sārtbrūnas, kas lieliski papildina skaistos ziedus. Augus pavairo ar sēklām un veģetatīvi (piemēram, ar gumiem).

CITI ŠOBRĪD LASA

Kompaktās kamolbegonijas vairāk piemērotas kapu stādījumiem, puķu dobēm saulgozī, kā arī daļējā ēnā, savukārt nokarena auguma šķirņu grupas – iekarināmiem traukiem, balkonu kastēm, vislabāk no vējiem aizsargātā, viegli noēnotā vietā, kas pilnībā vai daļēji pasargāta no spēcīgiem nokrišņiem (piemēram, zem pergolas vai nojumes). Ja laukā augošās kamolbegonijas pārlieku mērcē lietus, tām sapūst gan ziedošie, gan vēl neatvērušies ziedi, it īpaši šķirnēm ar pildītiem ziediem.

SIA “Jaunzemnieki Z” īpašniece Inita Zepa neiesaka begonijas galotņot, jo ziedēšana aizkavēsies par trim nedēļām. Kuplumam var stādīt divus augus 25 cm vai trīs – 27 cm diametra podos. Krūma lielums, protams, atkarīgs arī no gumu izmēra – jo tie prāvāki, jo spēcīgāk augi sakuplo un vairāk ziedkātu veidojas.

Kamolbegonijas stāda rupjas struktūras bagātinātā kūdras substrātā ar skābu vidi, piemēram, KKS-PP. Augšanas periodā augi jālaista mēreni, uzmanīgi. Tos nedrīkst nedz iekaltēt, nedz pārlaistīt. Pārāk daudz mitrinot, saknes un stumbri strauji reaģē un cieš. Trūkstot mitrumam, lapas kļūst gaišas, neglītas. Karstā laikā begonijas var laistīt katru dienu, bet vēsās, mitrās dienās – retāk, citādi tās bojās pelēkā puve. Ūdeni nedrīkst liet rozetes vidū, jo tad puķes, it īpaši aukstā laikā, sāks pūt.

Augus mēslo no pavasara līdz rudenim. Labāk piebarot biežāk, katrā laistīšanas reizē, bet ar vājākas koncentrācijas šķīdumu. Izmanto ziedošām puķēm paredzētu šķīstošo pilnmēslojumu, kura sastāvā ir vairāk kālija un fosfora, bet maz slāpekļa (deva – nepilna ēdamkarote uz 10 l ūdens). Ja barības šķīduma koncentrācija ir pārāk augsta, lapu malas iekalst.

Vēlu rudenī (pirms salnām) augus izrok, apžāvē +15…+20 °C temperatūrā, līdz stublāji paši atdalās no guma. Tad to apber ar smiltīm vai kūdru un līdz pavasarim glabā kastē tumšā vai gaišā vietā +8…+10 °C temperatūrā.

Reklāma
Reklāma

Kamolbegonijas modina pavasarī (martā) gaišā, siltā (+16…+22 °C) vietā un rasina, kamēr parādās asni.

Populārākās zemo kamol­begoniju šķirņu grupas ir Nonstop, Pin Up, Swift, Go-Go, bet nokarenajām kamolbegonijām – Illumination, Chanson.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.