Guļvieta papardēs – vai palīdzēs pret reimatismu? Atbild farmācijas doktore Vija Eniņa 0
“Guļot uz maisa, kas pildīts ar sausām paparžu lapām, varot izārstēt reimatismu. Mežā aug vairāku veidu papardes. Kuras no tām ir izmantojamas šai nolūkā?” Ausma Ķekavā
Šāda ārstnieciska iedarbība papardēm nav zinātniski pierādīta, lai gan farmācijas doktore, profesore Vija Eniņa nenoliedz, ka šis augs nav tik plaši pētīts kā daudzi citi. Tiesa, apgalvojums, ka gulēšana uz paparžu lapām ir veselīga, nav tikai tukša skaņa, jo ir dzirdēts, ka dažkārt pāriet gan galvas, gan muguras sāpes. Vija Eniņa to noraksta drīzāk uz pārliecību par šādas ārstniecības metodes iedarbīgumu. Dziednieki gulēšanu papardēs saista ar augiem piemītošo kosmosa enerģiju, ko tad saņem cilvēks…
Tomēr no tradicionālās medicīnas viedokļa diez vai palīdzēt spēj sakaltētas papardes, jo tām nav ne izteikta aromāta, ne sastāvā vielu, kas šādi iedarbotos. Kaltētas drogas ir iedarbīgākas tējās vai kompresēs. Tādēļ, iespējams, guļvietai jāizvēlas svaigas paparžu lapas, jo tad ir jūtams to vēsums un mitrums, varbūt arī nedaudz ēteriskās eļļas ar ļoti vāju pretiekaisuma vai pretsāpju darbību. Tik vājas iedarbības dēļ izmantotajai paparžu sugai nav nozīmes.
Svaigas paparžu lapas izmantojamas kā pirtsslotas un lāvas paklājiņš. Šāda slotiņa ir maiga un aromātiska.