Foto – Shutterstock

Gultasveļas izvēle: kura labāka un vieglāk kopjama 1

Segas pārvalku, spilvendrānu un palagu cenšamies saskaņot ar segas, spilvena un matrača lielumu. Svarīgi izvēlēties pareizo gultasveļas izmēru, lai sega un spilvens nestaigātu pa pārvalku.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pieaugušam cilvēkam domātas segas platums ir, sākot no 120 cm. Tā izmēri palielinās ik pa 5 cm, līdz sasniedz pie mums maksimālo pieejamo izmēru – 200 x 250 cm. Divguļamai segai jābūt nedaudz platākai par gultu; ja katram gulētājam sava sega – optimāls lielums ir 140 x 200 cm. Ja gulta ir 160 cm plata, uz tās vieglāk uzlikt divas 140 cm platas segas nekā divas 150 cm platas.

Latvijā standarta spilvena izmēri ir 50 x 70 cm un 50 x 60 cm. Uz 180 cm platas gultas būs nepieciešami trīs 60 cm spilveni, tāpēc platajām gultām tiek piedāvāti gari spilveni – 50 x 90 cm. Veikalos var nopirkt arī Vācijas standartam raksturīgos četrstūra spilvenus – 80 x 80 cm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārvalkiem un spilvendrānām ir atšķirīgi aizdares veidi. Visbiežāk segas pārvalku aizdara ar pogām, spiedpogām, rāvējslēdzēju vai galu atstāj vaļā.

Lai arī daudziem šķiet ērtāk izmantot segas pārvalku, var pamēģināt citu variantu – virspalagu kopā ar segu, īpaši, ja sega ir tik skaista, ka negribas to slēpt acīm. Virspalagu ir vieglāk nekā segas pārvalku nomainīt un izmazgāt. Mīnuss – šis variants derīgs tikai divguļamai segai, jo divas segas uz viena virspalaga nav ērti gulēšanai.

Jo kvalitatīvāks audums un šuvums (par to var pārliecināties, apskatot vīles, – cik rūpīgi tās nošūtas), jo gultasveļa tīkamāka, ilgāk lietojama. Uzmanība jāpievērš arī auduma blīvumam – jo tas blīvāks, jo izstrādājums būs izturīgāks.

Gultasveļas auduma sastāvam ir būtiska nozīme – to zinot, izstrādājumu var pareizi kopt.

Kokvilnas gultasveļa labi elpo, uzsūc mitrumu, nesviedrē un neelektrizējas. Mīnuss – kokvilnas izstrādājumi zaudē formu: trikotāža mēdz izstiepties un salīdzinoši ilgi žūst, bet audums, ja tiek mazgāts nepiemērotā ūdens temperatūrā, saraujas.

No satīna šūta gultasveļa ir kvalitatīva. Tikai pēc ļoti ilgas lietošanas, intensīvas mazgāšanas tā sāk balēt.

Kokvilnas un poliestera auduma (ļoti izplatīts salikums!) gultasveļa neburzās, tāpēc nav jāgludina, ir izturīga pret nodilšanu, taču daudziem nepatīk mākslīgo un sintētisko šķiedru audumi, jo tie sviedrē.

Iegādājoties no lina ražotu gultasveļu, var būt drošs, ka tā būs izturīga, labi uzsūks mitrumu un izmazgāta ātri žūs. Mīnuss – lina audums ir diezgan raupjš, viegli burzās un mazgājot saraujas. Ja tomēr gribas gultasveļu no šā dabīgā materiāla, jālūko pēc lina ar zīda, satīna vai kokvilnas piejaukumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.