Kad meklēt neparastu matraci – ar sudraba diegiem vai kukurūzas šķiedrām 0
Katrs ir pelnījis mundrus rītus un daudz enerģijas, bet ne vienmēr izdodas pamosties žirgtam. Jā, 7–8 miega stundas, miers, klusums un nekāda stresa… Bet pilnvērtīgai atpūtai vajag ne tikai to!
Zīdainim vissvarīgākā ir tīra, sausa un ērta gulta. Skolas vecuma bērna muskuļu un kaulu sistēmas attīstībai nepieciešams kvalitatīvs matracis. Cilvēkam, kurš sācis darba gaitas, ikdienas steigas kompensēšanai vajadzīga pamatīgāka atpūta. Pusmūžā sāk izpausties dažādas muguras veselības problēmas, kuru dēļ gultas kvalitāte kļūst aizvien nozīmīgāka.
Nakts miega, tātad arī gultas, uzdevums ir atjaunot garīgo un fizisko līdzsvaru pēc nogurdinošas dienas. Tas nozīmē, ka gulta ir vissvarīgākā mēbele mājās. To izvēloties veikalā vai pie ražotāja, jāizmanto pieredzējušu speciālistu palīdzība, lai gulta, matracis, pēc tam arī sega, spilvens un gultasveļa nesagādā raizes.
Gadsimtiem ilgi gultasveļai izmantoti dabiskie materiāli: lins, kokvilna, zīds. Mūsdienās ir krietni lielāka daudzveidība – matračiem ir ziemas un vasaras puse, segas elpo, spilveni pielāgojas gulētāja anatomiskajai formai. Ražotāji ir attīstījuši gudrākus un patīkamākus materiālus, piesaucot pat kosmosa tehnoloģijas. Tiek ražotas temperatūras svārstības izlīdzinošas segas un gultasveļa tiem, kuri naktīs pastiprināti svīst. Katrs atradīs sev piemērotu, bet nevajag arī akli ticēt reklāmai – šīs preces jāizvēlas pārdomāti.
Tomēr gulta vai gultasveļa vien negarantē labu miegu un atpūtu. Neirologs un miega medicīnas speciālists Ainārs Vecvagars uzsver, ka optimāla gaisa temperatūra pieaugušo guļamtelpā ir +16…+18 °C. Tas nenozīmē, ka siltummīļiem jādrebinās zem plānas segas vai jāguļ pie atvērta loga! Jāņem vērā, ka netālu no apkures novietotā gultā var rasties ķermeņa siltuma apmaiņas traucējumi – pārkaršana un svīšana, nevar izgulēties pat pie atvērta loga, jo no vienas puses nāk siltums, bet no otras pūš vējš. Tāpēc, izvēloties nakts miega aksesuārus, jāņem vērā tik daudz kritēriju, ka jāsāk ar jautājumu sev: kur un kā es guļu?
5 padomi labsajūtai un veselībai
1. Matrača apvalka materiālam un pildījumam jābūt izturīgam pret nodilumu, vienlaikus patīkamam un elpojošam. Daļa ražotāju uzsver pievienoto sudraba diegu nozīmi – tie izlīdzina temperatūras atšķirības, diegiem piemīt antibakteriāla ietekme, materiāls ir elastīgs un izturīgs, bez smaržas.
2. Ja spilvenu un segu pildījumā izmantotas mikrošķiedras, izstrādājumi ir izturīgi, laiž cauri gaisu un mitrumu, ir viegli mazgājami. Tas īpaši svarīgi, lai atbrīvotos no putekļu ērcītēm, kuru dzīvei gulta ir ideāla vieta.
3. Ar dabiskām kukurūzas šķiedrām pildītas segas ir īpaši piemērotas jutīgiem cilvēkiem, kuri slimo ar atopisko dermatītu.
4. Parasti vispiemērotākais ir t.s. sprandas spilvens. Guļot uz muguras vai uz sāniem, spilvena zemākā daļa pielāgojas galvas stāvoklim. Augstākā daļa atbalsta vietu, kas atrodas starp kaklu un pleciem, atslābinot muskuļus. Daļai šo izstrādājumu ar papildu pildījumu vai regulējamu joslu var regulēt augstumu.
5. Ja matracis atbalsta un pielāgojas ķermenim pareizajās vietās, parasti pietiek ar vienu parasto spilvenu. Tas jānomaina, ja ir zaudējis formu. Atkarībā no pildījuma jauns spilvens var būt nepieciešams aptuveni ik pēc trim gadiem, jo tas ietekmē ieelpojamā gaisa kvalitāti – atrodas sejas tuvumā aptuveni trešo daļu mūsu dzīves. Tas attiecas arī uz vasarnīcu spilveniem, lai gan tos izmanto daudz retāk. Mitrums var izraisīt sēnīšu savairošanos, tāpēc ziemā tie jānovieto sausā, tīrā vietā. Ja spilveni ziemojuši vasarnīcā, pirms lietošanas tie dažas stundas jānovieto sausā pirtī, kur temperatūra ir virs +60 °C, pēc tam jāiztīra ar putekļu sūcēju.