Gultā ar ienaidnieku. 10 pazīmes, pēc kurām atpazīt sociopātu 7
Angliete Mela Kārnegī kāzu dienā jutās kā laimīgākā sieviete pasaulē: ziediem rotātiem matiem, viņa smaidīja fotogrāfiem, rokām skaujot savu jauno, skaisto vīru. Tās dienas fotogrāfijā Melas vīrs Kamerons uzmanīgi un mīļi raugās uz sievu, tērpies zaļā uzvalkā, matiem krītot pār pieri – viņš izskatās pēc vīrieša, par kādu sapņo vairākums sieviešu.
Mīlestības vietā – auksts un tukšs skatiens
Nepagāja ilgs laiks, līdz Mela ar sāpēm apjauta, ka vīra zaļās acis nemirdz mīlestībā, bet, ciešāk ieskatoties, šķiet aukstas un tukšas. Tikai vēlāk viņa saprata, ka nezinot saistījusi savu dzīvi ar sociopātu, kurš vēlāk atņems sievietei pašcieņu, spēku un naudu.
Kā Mela atzīst intervijā izdevumā “The Daily Mail”, viņa uzskatīja, ka iemīlējusi lieliskāko vīrieti pasaulē. Bet Kamerons bija tikai viltīgi iemācījies attēlot jūtas, kuras pašam bija svešas.
Četri procenti sabiedrības
Britu zinātnieki lēš, ka sociopāti veido četrus procentus no sabiedrības, tātad – 272 miljoni cilvēku, un šāds skaitlis nozīmē, ka ikvienam var gadīties ar viņiem sastapties.
Sociopātiju, ko dēvē arī par antisociāliem personības traucējumiem, raksturo kā “uzvedības modeli, kas pastāvīgi ignorē apkārtējo jūtas”. Šāda izturēšanās sākas jau bērnībā un turpinās, cilvēkam pieaugot.
Sociopātiem parasti nepiemīt sirdsapziņa, bet var izpausties kompulsīva uzvedība. Tai pašā laikā viņi ir ārkārtīgi inteliģenti un apburoši, tāpēc viegli iekļaujas jebkurā sabiedrībā, kaut arī šī izturēšanās ir neīsta.
Simtiem sieviešu – līdzīga pieredze
Mela tikai pēc pieciem laulības gadiem saprata, ka apprecējusies ar sociopātu, un sāka rakstīt blogu. To pamanīja simtiem sieviešu, kuras atklāja līdzīgu pieredzi.
Kamerons, kā parādīja kopā pavadītie gadi, bija tipisks sociopāts: krāpniecisks, bezatbildīgs un, visļaunākais, nejuta ne mazāko nožēlu par savu rīcību.
Mela ar viņu iepazinās 32 gadu vecumā, un jau drīz vīrietis sāka dzīvot kopā ar viņu un viņas dēlu. Jaunais draugs izturējās romantiski, dāvināja ziedus un mīlas dziesmu albumus, kā arī citēja filmu varoņu saldākos izteicienus.
Tikai daudz vēlāk Mela uzzināja, ka filmu vai dziesmu vārdu citēšana ir tipiska sociopātiskas uzvedības iezīme.
Tā kā šāda tipa cilvēki nespēj saprast emocijas, viņi vērīgi skatās filmas un tās atdarina vārdos un rīcībā. Grāmatā “The Sociopath Next Door” Marta Stouta uzsver, ka sociopātu galvenais ierocis ir šarms. Arī Kameronam tā netrūka ne mazākajā mērā.
Vienīgās jūtas – aizkaitinājums
Pēc kāzām pāris uzsāka savu biznesu – atvēra konsultāciju firmu, kas nozīmēja, ka Kameronam bieži bija jādodas darīšanās uz Mančestru, kamēr Mela palika Saseksā. Tad arī vīrietis sāka izturēties manipulatīvi un atklājās, ka viņam ir vairākas mīļākās un profils iepazīšanās portālos, kur viņš sevi dēvē par brīvu vīrieti.
Uz jautājumu, kas viņam par to būtu sakāms, vīrietis mierīgi atbildēja: “Nekas”. Kā tipisks sociopāts, viņš nespēja izjust patiesas emocijas. Tā kā viņiem trūkst empātijas spēju, sociopāti reaģē atšķirīgi no pārējiem cilvēkiem. Kā izteicies psihiatrs Roberts Hērs, sociopātu vienīgās jūtas ir aizkaitinājums, ja viņi tikuši pieķerti.
Hērs arī izveidojis desmit pazīmju sarakstu, kuras vajadzētu uztver kā brīdinājumu par iespējami sociopātisku personības tipu
1. VIRSPUSĒJS ŠARMS. Viegli iepazīstas, iesaistās un apbur apkārtējos – sociopāts nekad nešķiet sasaistīts vai sakautrējies.
2. PĀRMĒRĪGA PAŠVĒRTĪBAS apziņa. Sociopāti uzskata, ka viņi ir pārāki pār citiem cilvēkiem.
3. NOSLIEKSME UZ GARLAIKOŠANOS. Nepārtraukti izjūt nepieciešamību pēc stimulācijas.
4. PATOLOĢISKI MELI. Sociopāti bieži krāpjas un ir negodīgi.
5. MANIPULATĪVA UZVEDĪBA. Sacīs un darīs jebko, lai maldinātu un piekrāptu citus.
6. NOŽĒLAS TRŪKUMS. Neapjauš, kādas sāpes sagādā saviem upuriem.
7. IEROBEŽOTS JŪTU DIAPAZONS. Negaidi, ka viņi spēs izpaust ko vairāk par apmierinātību vai neapmierinātību.
8. AUGSTPRĀTĪGUMS. Raksturīga auksta, nicinoša, netaktiska izturēšanās.
9. PARAZĪTISKS DZĪVESVEIDS. Sociopāti bieži ir finansiāli atkarīgi no citiem.
10. NESPĒJA KONTROLĒT SAVU UZVEDĪBU. Sastopoties ar izaicinājumu, sociopāti kļūst viegli aizkaitināmi un nepacietīgi.