Gulbe par pārtikas cenām: “Mēs visi gribētu cenu samazinājumu par 20%” 0
“Mēs visi gribētu cenu samazinājumu par 20%. Kurš no mums negribētu?! Mēs visi to gribētu, bet ja cenas aug, un tās aug visā pasaulē, Baltijā, Polijā, tad šajā mirklī nekāds cenu samazinājums, visticamāk, nav iespējams,” tā intervijā TV24 raidījumā sacīja Agrāro resursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja Ingūna Gulbe, komentējot ekomikas ministra Viktora Valaiņa (ZZZ) iniciatīvu, kurš vēlas panākt pārtikas cenu samazināšanu vismaz par 20%.
“Ja šis būtu tas brīdis, kad cenas samazinās visiem, kā tas bija šī gada sākumā, tad varbūt varētu teikt, ka ir izdevies panākt samazinājumu. Bet pārtikas cenas veikalos ir saistītas gan ar pasaules cenām, gan ar biržu cenām izejvielām un daudziem citiem faktoriem, kas kopumā nosaka cenu. Un mums vieniem Baltijas reģionā nav iespējams samazināt cenas ar tādiem direktīviem nosacījumiem,” tā intervijā TV24 raidījumā sacīja Gulbe.
Taču Agrāro resursu un ekonomikas institūta eksperte uzskata, ka mūsu valstī nav vēl izmantotas visas iespējas, kā objektīvi padarīt Latvijas produktus lētākus. Gulbe uzsvēra: “Mums, protams, vairāk vajadzētu ēst savus produktus un tomēr veidot labākus dialogus starp ražotāju un tirgotāju. Tur mums vēl ir daudz iespēju uzlabot savu sadarbību.”
Kā liecina jaunākā Centrālās Statistikas pārvaldes (CSP) informācija, kas publiskota šā gada 9.decembrī, tad Latvijā patēriņa cenas šogad novembrī salīdzinājumā ar oktobri pieauga par 0,2%, bet gada laikā – šogad novembrī salīdzinājumā ar 2023.gada novembri – palielinājās par 2,2%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 2%, informēja LETA, atsaucoties uz CSP datiem.
Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, novembrī pieaudzis par 1%.
Būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām 2024.gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, bija dažādu preču un pakalpojumu grupai (+0,3 procentpunkti), mājokļa iekārtai (+0,1 procentpunkts), veselības aprūpei (+0,1 procentpunkts), kā arī ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (-0,1 procentpunkts). Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 0,1%.
Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kritumu šajā grupā bija svaigiem augļiem (-3,6%). Galvenokārt akciju ietekmē lētāka bija arī maize (-0,9%), kafija (-1,5%), atspirdzinošie dzērieni (-4,9%), siers un biezpiens (-0,7%), kā arī tēja (-4,9%). Cenas samazinājās arī svaigām vai atdzesētām zivīm (-4,8%). Savukārt cenas pieauga svaigiem dārzeņiem (+3,8%), sviestam (+5,5%), piena produktiem (+1,3%), olām (+1,7%). Noslēdzoties akcijām, dārgāka bija mājputnu gaļa (+0,8%).
Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 4,3%.
Pilnu TV24 raidījumu “Dienas personība ar Veltu Puriņu” skatieties video šeit: