Gulbe: lai izdzīvotu, mazajiem piena ražotājiem vairāk jāspecializējas 0
Lai izdzīvotu, mazajiem piena ražotājiem vairāk būs jāspecializējas, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” pastāstīja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Inguna Gulbe.
Viņa norādīja, ka konkurence par pienu kā izejvielu Latvijā ir asa un līdz ar Latvijas lielāko piena pārstrādātāju “Rīgas piena kombināta” un “Valmieras piena” apvienošanos tā noteikti nemazināsies. “Konkurence visu laiku ir asa, un ir skaidrs, ka tā nepaliks arī mazāka,” teica Gulbe, taču pauda cerību, ka Latvijas mazajiem piena pārstrādātājiem nebūs jābankrotē.
“[Latvijā] piena nozarē ir salīdzinoši daudz uzņēmumu. Es ļoti ceru, ka tie nevis bankrotēs, bet vairāk specializēsies vai arī apvienosies specializējoties. Man kā patērētājam ļoti negribētos, lai Latvijā ir tikai trīs četri lieli uzņēmumi, jo tas nozīmē, ka veikalā mūsu kā pircēju izvēle būtiski samazināsies,” atzina LTVC vadītāja, bet piemetināja, ka pašiem par sevi maziem uzņēmumiem pastāvēt būs ļoti grūti, tāpēc tiem tomēr ir jāmeklē apvienošanās ceļš, lai kopā cīnītos par pienu kā izejvielu. “Un, iespējams, viņiem būs arī savā starpā jāspecializējas, kādus produktus kurš ražos. Visiem ražot, piemēram, biezpiena masu ar rozīnēm būs pārāk neefektīvi. Taču, ja paši uzņēmēji neko nemainīsies un piena iepirkuma cena turpinās tikai pieaugt, tad viņi nespēs konkurēt par izejvielu,” uzsvēra Gulbe.
Vienlaikus viņa piebilda – lai gan piena iepirkuma cenu svārstības ir grūti prognozēt, cerībām par piena cenu samazināšanos Latvijā nav pamata. “Piena iepirkuma cenu ir ļoti grūti prognozēt. Ja būs pieprasījums pasaules tirgos, tad cena būs stabila vai pat pieaugs. Ja būs ļoti lielas problēmas eiro zonā, piemēram, tā sabruks, tad visas prognozes, ko visgudrākie cilvēki būs teikuši, būs pilnīgi šķērsām,” klāstīja LTVC vadītāja, taču minēja, ka gadījumā, ja situācija nemainīsies, cenas varētu saglabāties pašreizējā līmenī. “Taču, ja viss tomēr paliek tā, kā ir pašreiz – eiro turas, Ķīnā izaugsme palielinās un arī ASV ekonomika tomēr pieaug –, tad piena iepirkuma cena varētu saglabāties pašreizējā, samērā augstā līmenī. Cerēt, ka piena cena Latvijā samazināsies, nav iespējams, ja vien mūs negaida liela krīze,” norādīja Gulbe.