Šī garšviela mājās katram! Gudrs knifs, ko darīt, lai ceriņi vāzē stāvētu ilgāk 13
Šobrīd pilnbriedā ir skaistais ceriņu laiks, tad nu katrs cenšas tos baudīt savā veidā, kāds iestāda pie mājas, cits noplūc dziedniecībai, noteikti ir latvietis, kurš ceriņus nes pirtī, un lielākā daļa no mums noplūc un liek vāzē. Lūk, mazs knifs, ko darīt, lai tie nenovīstu.
Kad ceriņa zars nogriezts 45 grādos, vislabāk to darīt rīta pusē, notīrītas visas lapiņas no zara un vāzē ieliets silts ūdens. Pirms ceriņu likšanas vāzē, ūdenī ieber sauju cukura. Tad liec ceriņus un baudi tos daudz ilgāk!
Starp citu, Eiropā ceriņi ievesti XVI gadsimtā no Persijas. Latvijā tie parādījušies trīs gadsimtus vēlāk un jau drīz auguši teju pie katras mājas, turklāt ne tikai dēļ skaistuma un smaržas. Ātri vien atklātas ceriņu ārstnieciskās īpašības, un nostiprinājies uzskats, ka ceriņi spēj atvairīt ļaunos garus. Arī tos laikam apreibina ceriņu smarža, un tie aizmaldās pavasarī…
Ceriņi (Syringa vulgaris) zied maijā, jūnijā. Tautas medicīnā izmanto pumpurus, ziedus, lapas, jauno dzinumu mizu. Pumpurus ievāc, tiklīdz tie parādījušies un vēl nav paspējuši atplaukt. Ziedus vāc to ziedēšanas laikā maijā, jūnijā – tie jānolauž līdz ar mazajām zaļajām lapiņām vietā, kur zaļie kāti savienojas ar koksnaino daļu.
Lapas ievāc jūnijā, taču izmantojamas arī agrāk plūktas. Gan ziedus, gan lapas vēlams vākt sausā laikā, un noteikti jālūkojas pēc ceriņiem, kuri aug laukos, pēc iespējas tālāk no autoceļiem. Turklāt dziedināšanai der tikai seno laiku maigi violetie vai baltie ceriņi, no kuriem par labākiem atzīti baltie. Krāšņos pildītos, selekcionētos ceriņus ārstniecībai neizmanto.