Foto: SHUTTERSTOCK

Gudrības zobi – vai vienmēr jāizrauj? 13

Autors: Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Gudrības zobu raušana cilvēkiem saistās ar kaut ko nepatīkamu un biedējošu. Un ne velti – gudrības zobi šķiļas pēdējie, un, ja tiem žoklī vairs nav vietas, tie var spiest uz citiem zobiem, izraisot sāpes, infekciju. Tad nepieciešams šo zobu izraut, kas bieži ir sarežģīti, un atlabšana pēc tam ir sāpīga.

Gudrības zobi atrodas zobu rindas pašā galā – tie ir astotie zobi, skaitot no viduslīnijas: divi augšējā un divi apakšējā žoklī. “Piena zobi šķiļas cilvēka pirmajā dzīves gadā, pārējie skolas vecumā, bet gudrības zobi tikai 17–21 gada vecumā. Iespējams, tieši saistībā ar vēlo šķilšanos tos dēvē par gudrības zobiem,” stāsta Rīgas Stradiņa universitātes profesore, mutes, sejas un žokļu ķirurģe Ilze Akota.

Kāpēc nemēdz izšķilties

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākoties gudrības zobu aizmetņi ir visiem cilvēkiem, tomēr var gadīties, ka kādam tie neizšķilsies. Varbūt žoklī pietiks vietas tikai vienam šim zobam, varbūt diviem vai trim, bet varbūt visiem četriem. Tas saistīts ar katra cilvēka žokļa izmēru – visi pārējie zobi jau aizņēmuši vietu, un gudrības zobam tās nepietiek.

“Tāpēc var veidoties situācija, ka zobs aug šķībi, izšķiļas tikai daļēji vai nemaz neizšķiļas. Ja zobam nepietiek vietas, tas mehāniski sāk spiest uz citiem zobiem, līdz ar to var deformēt zobu rindu vai sagādāt citas problēmas. Kāpēc tā notiek? Ir pieņēmumi, ka cilvēkam barības sasmalcināšanai aizvien mazāk jālieto savi zobi un košanas muskuļi, tāpēc žokļi kļūst mazāki un vairs neatbilst visu zobu izmēram. Taču tie ir tikai pieņēmumi,” teic profesore.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.