Olavs Preiss demonstrē “Berker” “Generation” sērijas slēdzi ar ādu.
Olavs Preiss demonstrē “Berker” “Generation” sērijas slēdzi ar ādu.
Foto – Andris Ozoliņš

Teicams dizains 0

Mūsdienās dizaineriem ir plašas iespējas izvēlēties, kā saskaņot slēdžus ar pārējo interjeru. Tos var paslēpt sienā un pieskaņot apkārtējām krāsām, bet var arī izcelt un saskaņot ar citiem telpas akcentiem. Toņu paletes piedāvājums slēdžiem kļūst arvien plašāks, paverot iespējas šīs interjera detaļas izvēlēties krāsainas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Smaržas, kuras tiek uzskatītas par bezgaumīgām. 5 aromāti, kurus veiksmīgas sievietes nekad neizvēlas
“Svešzemju vīrieši nāk ar ļoti atšķirīgu DNS komplektu.” Psihoterapeits Konstantinovs soctīklā spriež, kāpēc Latvijas sievietes steidz glābt bēgļus uz robežas 23
TESTS. Vai varat pareizi uzrakstīt šos 20 vārdus? 90% testā izgāžas
Lasīt citas ziņas

Slēdzis tāpat kā kontaktligzda sastāv no trīs daļām: sienā montējama slēdža mehānisma, rāmja un taustiņa. Vadošie pasaules elektrofurnitūras ražotāji šos elementus producē dizaina sērijās. Piemēram, vācu “Schnaider Elektric” “System M” piedāvā risinājumus ar 175 kombinācijām, kas tiek risināti plastmasā, metālā, kokā un stiklā. Vienas sērijas ietvaros izmēri ir vienādi, un bieži var izvēlēties, kuru daļu uzstādīt vai nomainīt. Pēdējos desmit gados ir mainījusies slēdžu ierīkošanas vieta. Agrāk tos stiprināja plecu augstumā, bet tagad lielākai bērnu un invalīdu ērtībai tos praktizē ierīkot uz leju izstieptas rokas augstumā. Dažādu “gudrās mājas” slēdžu izvietošanai tiek rekomendēti noteikti augstumi: informācija par temperatūru un mājas iekārtu datiem – 150 cm, rokas vadība, ieslēgšana un izslēgšana – 110 cm, enerģijas padeve – 30 cm.

Arī vienkāršajiem slēdžiem ir savi dizaineri, piemēram, laikā, kad leģendārais šveiciešu-franču izcelsmes gleznotājs un arhitekts Lekorbizjē mācījās Vācijas mākslas skolā “Bauhaus”, tapa pirmais rasējums kvadrāta formas gaismas slēdzim. Pēc tā izgatavoja klasisko kvadrāta formas slēdzi, ko lieto jau vairāk nekā 40 gadu. Uzņēmuma “Jung” pārstāvniecības Austrumeiropā vadītājs Raimunds Skurdenis stāsta, ka klasiskos kvadrāta formas slēdžus ražotājs “Jung” praktizē krāsot “Les Couleurs Le Corbusier” 63 toņu gammā, veidojot mājoklī saskaņotu toņu sistēmu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Slēdžus saskaņo ar interjeru ne tikai pēc krāsas, bet arī pēc formas. Klasiskā interjerā iederēsies slēdži ar noapaļotām malām vai ar rāmīti, savukārt mūsdienīgā interjerā bieži izvēlas precīzas ģeometriskas formas slēdzi, kas var būt izgatavots no plastmasas, nerūsējoša tērauda, alumīnija, misiņa, vara vai citiem materiāliem. Izsmalcināti robustā stilā ieturēta ir vācu “Berker” sērija “Generation”. Slēdžu lielums un telpiskais risinājums labi iekļaujas modernajos interjeros, tie ir vienkāršās ģeometriskās formās – kvadrāts, aplis –, un to centra melnais vai baltais aplis veido harmonisku vienību ar rāmja augstas kvalitātes materiāliem, piemēram, stiklu, betonu, ozolu, nerūsējošo tēraudu, alumīniju, slānekli vai ādu, stāsta AS “Silmani elekter” valdes loceklis Olavs Preiss no Igaunijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.