Koši krāsotajam namam labi piedien dobes ar krāsainu mulču. Tā neiederas klasiskā lauku sētā, taču šeit ir īsti vietā. Zem krāsainās mulčas noteikti jāklāj kāds segums, piemēram, zemeņu stādīšanai paredzētais tekstils. Ja to nedara, mulča pēc pirmā lietus sajauksies ar zemi, kļūs netīra un zaudēs savu vērtību – krāsu.
Koši krāsotajam namam labi piedien dobes ar krāsainu mulču. Tā neiederas klasiskā lauku sētā, taču šeit ir īsti vietā. Zem krāsainās mulčas noteikti jāklāj kāds segums, piemēram, zemeņu stādīšanai paredzētais tekstils. Ja to nedara, mulča pēc pirmā lietus sajauksies ar zemi, kļūs netīra un zaudēs savu vērtību – krāsu.
Foto – Inita Šteinberga

Gudra sega dobēm – mulča 0

Nezāles augs mazāk, mitrums dobēs saglabāsies ilgāk, dārzs izskatīsies glītāk, ja augsni ap augiem mulčēs. Taču mulča nav tikai koku mizas. Der pamēģināt dažādus variantus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Mulča ir jebkāds materiāls, ko augsnei ber, sedz, uzkaisa virsū. Tai ir gan praktiska nozīme – ierobežot nezāļu augšanu (pilnīgi aizturēt nevar nekas) un saglabāt mitrumu augsnē. Irdenā virskārta būs tīkama augu saknēm (sevišķi ziemā un tagad, kad ar milzu lietus ūdeņiem daudziem augiem saknes noskalojušās). Mulča derēs arī dārza celiņu ieklāšanai. Lielisks mulčējamais materiāls ir nopļautā zāle (kamēr vēl nezied). Tai sadaloties, augsne iegūs arī papildu auglību. Derēs gan zemeņu, gan blīvi saaugušā puķu dobē.

Olīšu, čiekuru, krāsainās un citas mulčas, kam ir arī efektīgi jāizskatās, ber nevis uz augsnes, bet uz speciāla seguma. Derēs arī pītais tekstils, ko izmanto zemeņu audzēšanā. Nezāles cauri netiek, mitrums gan. Ja dekoratīvā virskārta piebirs ar gružiem vai apniks, to varēs viegli noņemt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Populārākais mulčējamais materiāls daiļdārzos ir mizu mulča, kas nopērkama veikalos. Tā ir dažādās rupjuma frakcijās. Uz augsnes ber 3 – 5 cm biezā slānī (plānāka pazudīs zemē un nebūs vēlamā efekta). Kad sasēdusies vai nav vairs tik glīta, virskārtu atjauno, uzberot jaunu kārtiņu. Jo lielākas augu grupas, jo rupjākas frakcijas var lietot. Rupjāku mizu mulča labi derēs arī bērnu rotaļu laukuma ieklāšanai. Smalkākā ne, jo drēbes būs vienmēr netīras.

Kā jaunums mizu mulčām ir tā sauktā probiotiskā mulča, kam pievienotas dažādas augu attīstībai labvēlīgas baktērijas. Tātad vienlaikus palīdz pārveidot barības elementus augiem viegli pieejamās formās. To atļauts lietot arī bioloģiskajās saimniecībās.

Mizu, skaidu, čiekuru u. c. mulčai ik pa laikam der viegli uzrušināt virskārtu, lai tomēr no augšas neiesējas kāda nezāle vai nesabērnojas gliemji.

Moderna un praktiska mode parkos un lielos augļu dārzos – nozāģētos zarus, krūmus sasmalcina speciālos smalcinātājos. No dārza tu esi nācis, par dārzu tev atkal jāpaliek! Tā tiek gan pie labas mulčas, gan nav jādomā, kur lielo zaru masu likt. Maziem dārziem ir nopērkami arī nelieli zaru smalcinātāji. Tas būtu sevišķi noderīgi pilsētas dārziņos, kur dedzināt ugunskurus nedrīkst, bet koki aug kupli, zari jāgriež. Šādus smalkumus var arī kompostēt.

Kam netīk koka mulčas raupjums, var bērt kompostu, kūdras substrāta u. c. slānīti.

Taču jārēķinās, ka arī mulča nav brīnumlīdzeklis un jālaista un jāravē būs tik un tā, tikai darba būs mazāk un izdosies ietaupīt gan savu laiku, gan mazināt ūdens patēriņu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.