Gudrā plīts neļauj apdedzināties. Elektrisko plīts virsmu salīdzinājums 0
Pavisam nesen virtuves plīts virsma un cepeškrāsns bija nedalāms jēdziens, līdz dizaineriem ienāca prātā tās sadalīt un izveidot iebūvējamas, atsevišķas plīts virsmas ar daudzām jaunām funkcijām, kas atvieglo saimniekošanu. Kuru labāk izvēlēties?
Plīts virsmu plusi ir ievērojami, lai izlemtu par labu nevis virsmas un cepeškrāsns apvienotajam modelim, bet gan atsevišķai virsmai. Ir iespēja izvietot plīts virsmu neatkarīgi no cepeškrāsns, kas bieži ļauj ērtāk iekārtot nelielu virtuves telpu un ekonomēt platību. Tad cepeškrāsni var novietot parocīgākā augstumā. Finansiālajā aspektā var kombinēt dažādu cenu grupu tehniku, priekšroku dodot tam, ko biežāk izmanto.
Pircēji lielākoties novērtē krāsu, dizainu un cenu, bet izvēloties svarīgi ņemt vērā vēl arī citus faktorus: plīts virsmas veidu un īpašības, sildelementu veidu un priekšrocības, kā arī iespēju uz konkrētās virsmas lietot jau esošos traukus. Tāpat daudziem svarīga ir vadība – mehāniskā vai sensorā, virsmas lielums un forma, un tas, kā virsma piestāvēs pārējai virtuves iekārtai. Izvēloties plīts virsmu, jāņem vērā ēdiena gatavošanas paradumi, lai labāk saprastu, kādas papildfunkcijas noderēs, bet kādas nav vajadzīgas. Jāapsver, kāda izmēra katlus un pannas lieto un kā tās ērtāk savietot uz plīts virsmas. Cenu ietekmēs visi faktori, kā arī ražotāja zīmols.
Trīs veidu virsmas
Ja neskaitām vecveco malkas plīšu čuguna virsmas, tad elektriskās var būt triju veidu. Emaljēta elektriskās plīts virsma nemaksā dārgi, bet ir viegli saskrāpējama un grūti tīrāma. Tērauda virsma ir praktiskāka, iztur lielāku slodzi un ir vieglāk kopjama, kaut gan tīrīšanas ziņā jārēķinās, ka uz tās paliek pirkstu nospiedumi. Stikla keramikas virsma ir visdārgākais variants – tai pieejams labs dizains, sensorā vadība. Tā ir izturīga, tai nekaitē ne skrāpējumi, ne sitieni, viegli kopjama.
Sildelementu veidi
Čuguna elementi pēc formas atgādina pankūkas. Tie ar laiku zaudē spīdumu, patērē daudz elektroenerģijas, daudz laika paiet, kamēr uzsilst un atdziest (uzsilst aptuveni 7 min, atdziest 30 min). Tas ir budžeta variants.
Halogēnie spirālveida sildītāji kopā ar lampu uzsilst vienā momentā.
“Hi-light” sistēma jeb lentveida sildelementi teni ir izturīgi un ērti lietošanā.
Indukcijas sildelementi sasilda trauka dibenu ar magnētiskās indukcijas palīdzību, nodrošina acumirklīgu uzsilšanu un atdzišanu, kā arī noteiktu temperatūru. Tajā pašā laikā virsma divu centimetru attālumā no sildelementa ir auksta, kas nodrošina papildu drošību. Šāda plīts virsma ir ekonomiska, jo uzsilst daudz ātrāk nekā spirāle. Tomēr tai ir arī savi trūkumi: nevar lietot alumīnija un stikla traukus, nepieciešami speciāli trauki ar līdzenu dibenu 4 – 6 mm biezumā, virsmu nedrīkst novietot virs citas iebūvējamās tehnikas, kas izgatavota no metāla, turklāt plīts izmaksā dārgi.
Pastāv uzskats, ka indukcijas virsma var būt kaitīga – un ne bez iemesla. Plītij darbojoties, veidojas virpuļveida magnētiskais lauks, kas var kļūt bīstams cilvēkiem ar kardiostimulatoriem. Tas jāņem vērā un jākonsultējas ar ārstu. Tomēr ražotāji apgalvo, ka šāds lauks ierīcē esot tik neliels, ka nevar nodarīt kaitējumu cilvēku veselībai, turklāt lauku ierobežo ierīces korpuss, un tas jau 30 cm attālumā ir nulles līmenī. Jebkurā gadījumā virsmas starojums neesot spēcīgāks kā mobilajam tālrunim vai datoram.
Mehāniskā vai sensorā vadība
Kā jau daudzās elektroierīcēs, arī plīts virsmās tiek iestrādāta sensorā vadība. Mehāniskie regulatori, salīdzinot ar sensoriem, krietni vien zaudē ergonomikas ziņā – tos grūti tīrīt, tie aizņem vietu uz plīts virsmas vai tai līdzās, kā arī nenodrošina precizitāti. Savukārt sensori ir iestrādāti plīts virsmā, netraucē tās tīrīšanu un vienlaikus arī ekonomē vietu. Tikai viens trūkums – ja kaut kas sabojājas, salabot grūti.
Lielumi un formas
Virsmas pieejamas ne tikai ierastajā kvadrāta formā, bet arī taisnstūrveida un sešstūra formā. Tāpat plīts virsmas var būt lielākas un mazākas ar atšķirīgos attālumos izvietotiem sildelementiem. Izvēloties parasti raugās arī, kā tā piestāvēs pārējai virtuves iekārtai.
Papildu funkcijas
Katram modelim ir savas papildu funkcijas, kas pieejamas gudrajām plītīm.
Automātiskā uzvārīšana – jauda tiek palielināta tikai līdz brīdim, kad šķidrums sasniedzis vārīšanās temperatūru, pēc tam tā atkal atgriežas noregulētajā līmenī.
Fokusa funkcija – virsma pati aprēķina konkrētā trauka lielumu un vajadzības gadījumā ieslēdz papildu sildīšanas zonu.
Gaidīšanas režīms – ja uz virsmas nav trauka, elektrība netiek tērēta.
Uzsildīšanas funkcija – ēdienu var uzsildīt gan katliņā, gan pannā, gan piemērotā šķīvī.
Maza izmēra sildriņķis – piemērots turku kafijas trauciņam.
Taimera funkcija – atslēdz sildelementu ieprogrammētajā laikā.
Sensorā vadība paredz arī atmiņas funkciju – plīts saglabā atmiņā sildelementa temperatūras režīmu secību.