Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili.
Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili.
Foto: David Mdzinarishvili/REUTERS/SCANPIX

Gruzijas prezidente – Salome Zurabišvili 0

Trešdien notikušo Gruzijas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā pārliecinoši uzvarējusi valdošās partijas “Gruzijas sapnis” kandidāte Salome Zurabišvili, apsteidzot otru kandidātu – opozīcijas pārstāvi Grigolu Vašadzi – gandrīz par 20 popularitātes procentiem (59,5:40,5). Vēlēšanās piedalījās aptuveni 66% no Gruzijas 3,5 miljoniem vēlētāju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

66 gadus vecā Zurabišvili balotējās kā neatkarīga kandidāte, bet viņu atbalsta valdošā partija “Gruzijas sapnis”, kas grib attīstīt attiecības gan ar Krieviju, gan ar Eiropas Savienību. “Mēs visi noteikti un stingri pateicām nē pagātnei,” preses konferencē pēc uzvaras sacīja Zurabišvili. “Mūsu izvēle ir veidot dialogu ar tiem cilvēkiem, kas nebalsoja par mani un kuriem ir cits viedoklis nekā mums, jo mums ir jādzīvo kopā.” Zurabišvili atbalsta Gruzijas bagātākais cilvēks un valdošās partijas “Gruzijas sapnis” dibinātājs Bidzina Ivanišvili. 2012. gada vēlēšanās uzvarēja Ivanišvili partija un apsūdzēja 2003. gada Rožu revolūcijas līderi, eksprezidentu Mihailu Saakašvili amata pilnvaru pārkāpšanā, piespiežot viņu doties trimdā. Kampaņas sākumā Zurabišvili, agrākā Gruzijas ārlietu ministre, izraisīja asus strīdus, vainojot Saakašvili kara izraisīšanā ar Krieviju 2008. gadā par Abhāzijas un Dienvid­osetijas apgabaliem. Vēlāk Zurabišvili paskaidroja, ka viņa uzskata Krieviju par agresoru, bet vaino Saakašvili par “iekrišanu Maskavas provokācijās”.

Zurabišvili dzimusi Parīzē, kur viņas vecāki ieradās 1921. gadā, kad Gruziju anektēja Padomju Krievija. Viņa strādāja Francijas Ārlietu ministrijā un 2003. gadā kļuva par Francijas vēstnieci Gruzijā. Prezidents Saakašvili iecēla viņu Gruzijas ārlietu ministres amatā 2005. gadā. Zurabišvili pieteikums kandidēt prezidenta vēlēšanās 2013. gadā tika noraidīts, jo viņai bija dubultpilsonība. Zurabišvili prot franču, angļu, itāļu, vācu, krievu un, protams, gruzīnu valodu. Viņas vīrs, gruzīnu rakstnieks un žurnālists Džanri Kaši, nomira 2012. gadā. Viņas meita ir sporta žurnāliste Francijas televīzijā, bet dēls strādā Francijas vēstniecībā Londonā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vašadzes kandidatūru izvirzīja opozīcijas koalīcija, kur toni nosaka bijušais prezidents Mihails Saakašvili un viņa atbal­stītāji. Vašadze apgalvojis, ka vēlēšanu laikā notikusi plaša krāpšana, un aicinājis uz protestiem. Pēc vēlētāju aptauju rezultātu paziņošanas, kas liecināja par Zurabišvili uzvaru, Saakašvili trešdienas vakarā aicināja sabiedrību neatzīt vēlēšanu rezultātus un sākt masu protesta akcijas. “Mēs neatzīstam šīs vēlēšanas, jo tās notika vardarbības apstākļos. Es aicinu visus Gruzijas pilsoņus no rītdienas pāriet uz masu nepakļaušanos varai. Es aicinu Gruzijas policiju nostāties tautas pusē. Es aicinu karavīrus nepildīt nelikumīgas pavēles,” telekanālā “Rustavi-2” pavēstīja Saakašvili.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas novērotāju grupas ziņojumā teikts, ka “vēlēšanas bija labi organizētas un kandidāti varēja brīvi izvērst kampaņu, taču vienai pusei bija nepiemērotas priekšrocības”. Tādas ierosmes kā parāda atlaišana 600 000 cilvēku, par ko paziņoja finanšu firma, kas saistīta ar Ivanišvili, un valsts amatpersonu iesaistīšanās kampaņā padarīja neskaidru robežlīniju starp valsti un partiju, atzīmēts EDSO ziņojumā.

Analītiķi atzīmē, ka par ietekmi Gruzijā turpinās sīva sāncensība starp Krieviju un Rietumiem. Savulaik Saakašvili pavērsa Gruziju Rietumu virzienā, veidojot ciešākas saites ar ES un NATO. Ivanišvili nesekmīgi mēģināja mazināt spriedzi attiecībās ar Krieviju, vienlaikus cenšoties turpināt Saakašvili aizsākto eiroatlantisko integrāciju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.