Gruzijā notiek parlamenta vēlēšanas, 26.10.2024.
Gruzijā notiek parlamenta vēlēšanas, 26.10.2024.
Foto: REUTERS/SCANPIX

“Gruzija paliek Kremļa apskāvienos.” Balsu vairākumu ieguvusi valdošā partija, Latvijas eksperti to vērtē negatīvi 86

Gruzijas valdošā partija “Gruzijas sapnis” sestdien notikušajās vēlēšanās ieguvusi vairākumu valsts parlamentā, svētdien paziņoja centrālā vēlēšanu komisija, savukārt opozīcija uzskata rezultātus par viltotiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Kas vislabāk garšo katrai horoskopa zīmei? Pārbaudi, vai astrologiem taisnība!
Eksperti ir nosaukuši 9 automašīnas, no kurām vajadzētu izvairīties pensionāriem
Veselam
Kas notiek ar ķermeni, regulāri ēdot skābētus kāpostus. 5 iemesli neatteikties
Lasīt citas ziņas

Pēc balsu saskaitīšanas vairāk nekā 99% vēlēšanu iecirkņu “Gruzijas sapnis” ieguvusi 54,08% balsu, bet četru prorietumniecisku opozīcijas partiju alianšu apvienība – 37,58% balsu, preses konferencē teica centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Giorgijs Kalandarišvili.

Atbilstoši šiem rezultātiem “Gruzijas sapnis” ieguvis 91 no 150 vietām parlamentā – pietiekami, lai izveidotu valdību bez citu partiju pieaicināšanas,

CITI ŠOBRĪD LASA

“Gruzijas sapnis” bija cerējis iegūt 113 mandātus – “konstitucionālo vairākumu”, kas tam dotu iespēju aizliegt opozīcijas partijas.

Jau vēstīts, ka opozīcijas partijas paziņojušas, ka neatzīst vēlēšanu rezultātus, nosaucot tos par krāpnieciskiem.

Nobalsojušo aptauja, ko pēc opozīciju atbalstošā televīzijas kanāla “Formula” pasūtījuma veica ASV socioloģisko pētījumu kompānija “Edison Research”, liecina, ka četru opozīcijas spēku apvienība kopā ieguvusi 51,9% balsu, bet valdošā partija “Gruzijas sapnis” – 40,9% balsu.

Prorietumnieciskā prezidente Salome Zurabišvili paudusu satraukumu par vardarbības gadījumiem dažos vēlēšanu iecirkņos un apsūdzībām par biļetenu viltošanu un vēlētāju iebiedēšanu.

Pašreizējā valdība, ko veido miljardiera Bidzinas Ivanišvili dibinātā partija “Gruzijas sapnis”, iekšpolitikā sākusi faktiski kopēt Krievijas diktatora Vladimira Putina politiku, bet ārpolitikā reproducēt Maskavas pretrietumniecisko naratīvu.

Gruzija ir Eiropas Savienības kandidātvalsts, un Brisele ir brīdinājusi, ka šīs vēlēšanas noteiks valsts iespējas pievienoties blokam.

Vēlēšanu rezultāti Gruzijā neatspoguļo vēlētāju īsto noskaņojumu un izvēli, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda politologs un vēsturnieks Kārlis Daukšts.

Viņš atzīmēja, ka vēlēšanas kopumā un ne tikai Gruzijā ar dažnedažādām balsošanas iespējām kļūst arvien necaurredzamākas. Viņaprāt, var pieļaut, ka vēlēšanu rezultāti Gruzijā ir falsificēti, taču tas ir grūti atbildams jautājums, vai Gruzijas opozīcija to spēs pierādīt un vai tas tiks ņemts vērā valsts tiesību sistēmā.

Reklāma
Reklāma

Lai gan Gruzijas opozīcijas partijas neatzīst parlamenta vēlēšanu rezultātus, Daukšta ieskatā pašreizējie vēlēšanu rezultāti saglabāsies. Viņš skaidroja, ka ir jāņem vērā kāds ģeopolitiskais apstāklis. Pēc politologa paustā, Gruzijas valdība ar valdošās partijas “Gruzijas sapnis” līderi Bidzinu Ivanišvili priekšgalā, visticamāk, ir vienojusies par Dienvidosetijas un pārējās teritorijas pievienošanu atpakaļ Gruzijai. Savukārt Krievija Gruzijas labvēlīgās izturēšanās gaisotnē esot apsolījusi izvest savu karaspēku no Abhāzijas un Dienvidosetijas.

Politologs norādīja, ka patlaban ir grūti pateikt, vai tas piepildīsies, taču kaut kas tāds ir noticis, jo pagājušajā nedēļā Maskavā notika sarunas par šī karaspēka kontingenta izvešanu.

Daukšts akcentēja, ka vēlēšanu iznākums ir nelabvēlīgs Gruzijas opozīcijai, kura ir ārkārtīgi sašķelta un nespēj vienoties nevienā jautājumā. Viņaprāt, opozīcijas sašķeltība ir palīdzējusi Ivanišvili un partijai “Gruzijas sapnis” iegūt balsis, lai gan aptaujas rādīja citu ainu, proti, ka 70, 80% gruzīnu vēlētos pievienoties un doties Eiropas virzienā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.