Endokrinologa uzraudzībā 0
Grūtniecēm, kurām atklāts gestācijas diabēts, jākonsultējas ar endokrinologu. Sievietēm tiek izsniegts speciāls aparātiņš glikometrs cukura mērīšanai asinīs mājās un diabēta pacienta dienasgrāmata. Viņas tiek apmācītas, kā kontrolēt cukura līmeni asinīs, kas jādara līdz pat četrām reizēm dienā, nosakot to ne tikai tukšā dūšā, bet arī pēc ēšanas. Regulāras pārbaudes nepieciešamas, lai nodrošinātu tam atbilstīgu ēdienkarti un nenokavētu brīdi, kad jāinjicē insulīns.
Kā stāsta Indra Štelmane, dažās valstīs izmanto arī tablešu preparātus, taču tie grūtniecēm nav tik droši, jo zāļvielas izkļūst cauri placentai un daļēji tās saņem arī auglis. Turpretim injekcijas mazuli neietekmē. Vieglākos gadījumos problēmu iespējams risināt, tikai ievērojot diētu un mērķtiecīgi nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm.
Piedzimstot bērniņam un atdaloties placentai, parasti organismā atjaunojas normāla cukura vielmaiņa. Visām sievietēm, kurām bijis gestācijas diabēts, 6–8 nedēļas pēc dzemdībām atkārtoti jāveic ogļhidrātu tolerances tests, lai pārliecinātos, ka traucējumi ir beigušies.
UZZIŅA
Grūtniecēm cukura līmenim asinīs tukšā dūšā jābūt 5–5,5 mmol/l, pusotras stundas pēc ēšanas ne lielākam par 7,8 mmol/l, bet divas stundas pēc maltītes – ne augstākam par 7,1 mmol/l.
Latvijā cukura diabēts grūtniecības laikā tiek atklāts aptuveni 4%, Lielbritānijā – 3,5%, Somijā, Zviedrijā un Kanādā – 3,7%, Vācijā – 8%, ASV – 9,2 %, Indijā – 17% sieviešu.