Kāpēc rodas 0
Pēc 20. grūtniecības nedēļas saistībā ar placentas hormonu pastiprinātu sekrēciju pazeminās aizkuņģa dziedzera izdalītā hormona insulīna jutīgums, un pieaug tā rezistence. Insulīns tiek ražots vairāk, lai uzturētu normālu glikozes līmeni asinīs, taču, ja dziedzeris to nespēj izdalīt pietiekamā daudzumā, rodas cukura vielmaiņas traucējumi.
Gestācijas diabēts parasti attīstās pēc 20.–24. grūtniecības nedēļas. Tā izplatība palielinās visā pasaulē, jo arvien biežāk sievietēm pirms grūtniecības ir liekais svars un daudzas dzemdē pēc 25 gadu vecuma. Lielāks risks ir arī tām, kurām kāds no tuviem radiniekiem slimo ar II tipa cukura diabētu, jau iepriekš bijis gestācijas diabēts, piedzimis 4–4,5 kilogramus vai smagāks bērns.
Indra Štelmane brīdina, ka cukura vielmaiņas traucējumi var sākt izpausties agrāk, ēdot pārāk daudz saldu produktu, bagātīgi dzerot sulas un saldinātas limonādes.
– Nereti sievietes, paliekot stāvoklī, tā teikt, atlaiž grožus un vairs neuztraucas par savu svaru, kas nav pareizi. Parasti grūtniecības diabēts skar sievietes, kuras sevi un mazuli grib palutināt, – novērojusi ginekoloģe Vēsma Kažociņa. – Dažas grūtnieces man ir teikušas, ka piespiež sevi apēst piecus banānus dienā, jo augļi ir ļoti veselīgi. Tas atbilst patiesībai, taču tik liels daudzums nav vajadzīgs. Agrāk savām pacientēm, kas gaidīja mazuļus, ļāvu ēst arbūzus, taču, kad uzzināju, ka kilograms šo augļu satur 13 tējkarotes cukura, vairs tos neiesaku. Labāk izvēlēties dārzeņus, jo tajos ir tie paši vitamīni un mikroelementi, bet mazāk cukura, – atzīst ārste.