![Aigars Neilands (no labās) ar kaimiņu un lucīšiem nāk no jūras.](https://lastatic.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/2015/07/zivis3_AD_1.jpg)
Ietekmi jutīs vēlāk 22
Mērsraga novadā lielākais zivju pārstrādātājs ir SIA “Sabiedrība IMS”. Uzņēmuma darbinieki gan šobrīd palaisti atvaļinājumā, sekretāre teic, ka direktors aizbraucis uz Ameriku biznesa darīšanās, cits neviens runāt nevarot. Labos laikos uzņēmums devis darbu līdz pat 300 cilvēkiem, kas būs tagad – neviens nezinot. Mērsraga novada domes priekšsēdētājs Lauris Karlsons gan ir pārliecināts, ka lielas briesmas “IMS” nedraud, jo līdztekus šprotēm uzņēmums ražo daudz citu konservu veidu. L. Karlsons atceras, ka vēl nesen “IMS” darbinieki kurnējuši, ka pie citiem šprotu ražotājiem ļaudis pelnot vairāk, bet tagad ir priecīgi. Šobrīd “IMS” cehu rekonstruējot.
SIA “Mežmaļi M” (virs 100 darbinieku) darbojas arī ar Atlantijas zivīm, jēlzivīm, ko uz Krieviju bija aizliegts vest jau pirms šprotēm. Tāpēc uzņēmums jau agrāk bijis spiests meklēt tirgu Rietumos, šogad jau bez starpniekiem ir Lielbritānijā, esot plāni Amerikā un Japānā. Uzņēmums daudz eksperimentējot ar produkcijas veidiem, neesot licis visas kārtis uz šprotēm. SIA “Saiva ANNO 1949” (nedaudz virs 100 darbiniekiem) gan būšot grūtāk, jo tas licis akcentu uz šprotēm.
SIA “Bērzciems” Mērsraga ražotnē strādā pieci cilvēki (vēl divdesmit Bērzciemā, kas ir jau Engures novadā). Apgrozījums mēnesī: – ap 80 000 eiro. Tikai dažādi sālījumi, marinādes un preservi. Nekādu konservu un nekāda eksporta uz Krieviju. Tomēr uzņēmuma direktors Uģis Kravalis ir nedaudz bažīgs.
“Notikumi ar Krieviju mūs neietekmēja, bet domāju, ka ietekmi jutīsim vēlāk. Konservu ražotāji mēģinās pacīnīties arī par Latvijas tirgu, kur mums jau tā konkurentu pietiek. Jaunas ražotnes uzbūvēt ātri nevar, bet kāpēc nepamainīt ēdāju gaumi, piemēram, reklamējot, ka kārtīgam latvietim gadā vai citā laika periodā noteikti jāapēd trīs kārbas šprotu?” prognozē U. Krauklis.