Foto – LETA

Grundzālē raks «Palzmar» punktu 0

Šonedēļ Smiltenes novada Grundzāles pagastā notiks UNESCO mantojumā iekļautā Strūves ģeodēziskā loka “Palzmar” punkta meklēšana. Mērījumus veiks un darbus vadīs Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras speciālisti un vietējie entuziasti.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Grundzāles pagasta pārvaldes vadītāja Alda Zvejniece uzsvēra, ka šī ir unikāla iespēja piedalīties pasaules mēroga notikumā, taču interesentiem jāsaģērbjas atbilstoši darbiem dabā: “Tiek pieļauts, ka “Palzmar” punkts eksistē kokiem un krūmiem aizaugušā mitrā vietā netālu no “Pīļukalna” mājām ceļa “Vidzemes šoseja–Aumeisteri” otrajā kilometrā. Punktu vajadzēs atrakt, jo ir pierādījumi par tā ķieģeļu mūrējuma atrašanos līdz divu metru dziļumam.”

Strūves ģeodēziskais loks ir triangulācijas mērījumu ķēde, kas uzmērīta laika periodā no 1816. līdz 1855. gadam un definēta kā viena no metodēm Zemes izmēru un formas noteikšanai. Loka kopējais garums ir 2822 km, un tas šķērso desmit valstis: Norvēģiju, Zviedriju, Somiju, Krieviju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Baltkrieviju, Moldovu un Ukrainu no Norvēģijas Ledus okeāna piekrastes līdz Donavas grīvai pie Melnās jūras. Kopumā no 256 loka punktiem vēsturiski Latvijā atradušies 16 un šobrīd uzieti četri: Jēkabpils, Sestukalns, Arbidāni un Bristene.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vidzemes trigonometriskā tīkla veidošanu Tērbatas universitātes astronoms Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve sāka no Tērbatas observatorijas pamatpunkta, kuram jau bija noteiktas ģeogrāfiskās koordinātas.

 

No pamatpunkta triangulācijas trijstūru tīkls stiepās virzienā uz dienvidiem pāri Vidzemes centrālajai augstienei līdz Krustpilij, tālāk līdz Rīgai gar Daugavas labo krastu, tad gar līča malu virzienā uz Pērnavu un beidzās pie Tērbatas observatorijas pamatpunkta.

 

No Latvijā kādreiz uzmērītajiem 16 punktiem UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauti divi – “Jēkabpils” un “Sestukalns”. Atzīmējot Strūves ģeodēziskā loka iekļaušanu UNESCO Pasaules mantojuma sarak­stā, 2006. gada 17. jūnijā Jēkabpilī Strūves parkā un Ērgļu novada Ziestu kalnā svinīgi tika atklātas informatīvās plāksnes pie ģeodēziskajiem punktiem, vēlāk arī iela Jēkabpilī un pastmarku sērija.

Lai popularizētu un saglabātu Strūves ģeodēzisko loku, RTU pētnieki kopā ar kolēģiem apņēmušies sameklēt visus loka punktus, jo katra atrašana un informācijas ieguve par to ir solis uz priekšu unikāla vēsturiski tehniskā mantojuma izzināšanā.

“Palzmar” punkta meklēšana Grundzāles pagastā sāksies 20. jūlijā ap pulksten pusvienpadsmitiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.