Grubuļi uz ādas 0
“Esmu 55 gadus veca. Uz manas ādas ir daudz nelielu grubuļainu pleķu. Tā esot senilā seborejiskā keratoze. Vai tās mazināšanai varētu palīdzēt antioksidantu lietošana?” Maija Kalniņa Rīgā
Atbild Jūras medicīnas centra dermatoloģe Aija Rajevska: “Seborejiskā keratoze, kas izpaužas ar brūniem, grubuļainiem plankumiem uz ādas, sāk parādīties pēc 50 gadu vecuma un dažkārt jau agrāk. Tie ir labdabīgi ādas audzēji, kas, tos kairinot un neatbilstoši ārstējot, paretam kļūst ļaundabīgi. Diemžēl daudzi pacienti pirms nākšanas pie ārsta ir izmēģinājuši dažnedažādus līdzekļus, piemēram, strutenes, kliņģerīšu tinktūru, dažādas ziedes, tādējādi ādas stāvokli pasliktinot.
Šo vecuma radīto pārmaiņu veidošanos ādā nosaka iedzimtība un nelabvēlīgi ārējie apstākļi, galvenokārt aizsarglīdzekļu neizmantošana pret saules ultravioletajiem stariem un pārmērīga sauļošanās. Pēc izskata līdzīgus veidojumus, kas nereti parādās arī jauniem cilvēkiem, dēvē par aktīnisko keratozi, kas var liecināt par priekšvēža stadiju.
Keratozes izpausmes var likvidēt ar šķidro slāpekli, taču šādi tas ne vienmēr izdodas pirmajā reizē. Savukārt, lietojot elektronazi, paliek rēta. Vislabāk procedūru veikt ar lāzeru.
Pēdējā laikā aktīniskās keratozes ārstēšanai pieejami jauni ārīgi lietojami medikamenti un pastāv uzskats – ja veidojumi ir ļaundabīgi, jāārstē visa apkārtējā zona. Pēc to lietošanas parādās čūlas, kas dažos mēnešos sadzīst, neatstājot uz ādas rētas.
Antioksidanti darbojas pret brīvajiem radikāļiem – kaitīgām vielām, kas organismā rodas apkārtējās vides piesārņojuma ietekmē. Ja ir vēlēšanās, tos var lietot kursa veidā divreiz gadā organisma attīrīšanai, taču keratozi tie nenovērsīs.”