Grūbas vakariņās – moderni un garšīgi. Kā pareizi glabāt un izvārīt 0
Grūbas ir nolobīti, visbiežāk veseli, bet dažkārt arī šķelti miežu graudi. Tās ir daudzu tradicionālo ēdienu sastāvā. Kādu laiku šis graudaugs bijis atstāts novārtā, bet nu, šķiet, tas piedzīvo atdzimšanu, jo tiek piedāvāts pat smalkos restorānos. Grūbas ne tikai ir veselīgs, bet arī lēts produkts.
Grūbas ir bagātas ar šķiedrvielām, aminoskābēm, B grupas vitamīniem, tajās ir selēns, fluors, kā arī lizīns, kas stiprina imūnsistēmu, no minerālvielām: kalcijs, dzelzs un jods. Šis graudaugs lieliski papildina zupas un sautējumus – tas sabiezina ēdienu un dod patīkamu garšu. Iepriekš novārītas grūbas var pievienot svaigajiem salātiem (arī zaļajiem). Tās labi sader ar žāvētiem augļiem, zivīm un sēnēm. No grūbām var pagatavot dažādus saldos krēmus, sacepumus. Interesants ir risoto līdzīgs ēdiens, tikai gatavots no grūbām, tam pat dots nosaukums – gruboto. Savukārt pērļu grūbas atšķirībā no lielajām māsām ir baltākas, apaļākas, stingrākas un mazākas. Tās labi noder dažādu salātu pagatavošanai, kur var kombinēt kopā ar tomātiem, sieru, sēnēm un zaļumiem (īpaši labi garšo ar rukolu un spinātiem).
Kāpēc iznāk zilas?
Daudziem no padomju laikiem ir negatīvas asociācijas ar grūbām, jo šad tad pagatavotas bija zilpelēkas un saķepušas. Tikai tiem, kam vecmāmiņas laukos mācēja izvārīt gardu grūbu biezputru, nav sabojāts priekšstats par šo garšīgo ēdienu. Kā gatavot?
Lai grūbas ēdienu neiekrāsotu zilganīgā vai tumši pelēkā nokrāsā, tās pirms gatavošanas ieteicams noskalot aukstā ūdenī. Ūdeni maina tik ilgi, līdz tas vairs neiekrāsojas tumšs un nav duļķains (dažkārt pat 5–7 reizes!). Pēc tam grūbas liek mērcēties aukstā ūdenī vismaz 3–4 stundas, vislabāk uz visu nakti. Lai mērcēšanas procesā grūbām nepietrūktu ūdens, aptuvenās proporcijas ir 250 gramu graudauga un litrs auksta ūdens. Ja grūbas labi izmērcētas, tās apjomā ir piebriedušas 2–3 reizes.
Grūbas var uzglabāt tikai 12 mēnešus, pēc tam tās kļūst rūgtas un negaršīgas. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc daudziem negaršo šis graudaugs, jo pēc nopirkšanas tās virtuves skapī uz kādu laiku tiek aizmirstas. Ja vēl noliktavā un veikalā tās pastāvējušas, rezultātā sanāks negaršīgs ēdiens.
Kā vārīt?
Ja salīdzina ar citiem graudaugiem, grūbas jāvāra visilgāk, līdz tās kļūst patīkami mīkstas. Būs garšīgāk, ja ūdenim pievienos šķipsniņu sāls. Šajā gadījumā proporcijas ir 250 gramu grūbu un 2 litri ūdens. Grūbas pēc izvārīšanas var noskalot, tad pazudīs ķepīgums un katrs graudiņš būs atsevišķi.
Ir metode, kā izvārīt grūbu biezputru, neveltot tam daudz laika un uzmanības. Ja pārlej ar ūdeni vai pienu un vāra, līdz mīkstas, tas tiešām aizņem daudz laika (35–50 minūtes atkarībā no grūbu svaiguma un kvalitātes), turklāt jāuzmana, lai nepiedeg. Vieglāk un vienkāršāk tās sutināt. Ja vāra piena un grūbu biezputru, izmērcētas grūbas ieber verdošā pienā (attiecībā 1:3), pavāra 3–5 minūtes, uzliek vāku, silti sasedz ar vilnas segu un ļauj briest 45–60 minūtes. Ja pēc tam grūbas ir vēl mazliet cietas, uzvāra vēlreiz un sasedz vēl uz pusstundu, bet parasti biezputra ir gatava jau pēc pirmās sasegšanas.
Otrs variants: grūbu un dārzeņu biezputra. Burkānu notīra un sarīvē uz rupjas rīves, ķirbi tāpat. Pannā uzkarsē eļļu, pieber dārzeņus un apcep. Pievieno izmērcētas grūbas, apcep 2–3 minūtes, pārlej ar karstu ūdeni (attiecībā 1:3) un vāra 3–4 minūtes. Uzliek vāku un sasedz vilnas segā, tā patur 30–45 minūtes. Šim ēdienam labi piestāv tādas garšvielas kā koriandrs, fenheļa, diļļu vai anīsa sēklas, melnie un asie pipari, kurkuma. Var izmanot citus dārzeņus, piemēram, cukīni, ziedkāpostu, tomātu vai papriku. Pasniedz ar tomātu pastu vai krējumu un zaļumiem. Neiesaka grūbu biezputru kombinēt ar gaļu – vakaram iznāk pārāk smags ēdiens, tādu var pasniegt tikai pusdienās.
UZZIŅA
Kvalitatīvas grūbas:
• patīkami smaržo pēc miežiem;
• ir gaišā krāsā;
• nav salipušas.