Grozījumi uz Finanšu ministrijas darba galda. Solis tuvāk lielākām skolotāju algām 1
Grozījumi Ministru kabineta noteikumos par pedagogu darba samaksu ir sagatavoti un iesniegti Finanšu ministrijā saskaņošanai, kā arī jautājumu par algu kāpumu tuvākajā laikā plānots skatīt koalīcijas sanāksmē, šodien sociālajiem partneriem atzina izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).
Kā aģentūru LETA informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM), neraugoties uz ārkārtējo situāciju valstī Covid-19 pandēmijas dēļ, ministrija turpina darbu pie algu paaugstinājuma pedagogiem. To šodien attālināto sanāksmju laikā ar pašvaldību izglītības iestāžu pārvalžu vadītājiem un sociālajiem partneriem apliecināja arī Šuplinska.
Sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz, ka no 2020.gada 1.septembra pedagogu zemākā darba algas likme tiek paaugstināta no 750 eiro līdz 790 eiro, kā tas paredzēts 2018.gada 15.janvāra Ministru kabineta rīkojumā par pedagogu darba samaksas pieauguma grafiku laikposmam no 2018.gada 1.septembra līdz 2022.gada 31.decembrim.
Vienlaikus ministrija akcentēja, ka tāpat kā iepriekšējos gadus grozījumi par šādām izmaiņām normatīvajos aktos tiek pieņemti mācību gada noslēgumā, un šogad tas varētu notikt ne agrāk kā jūnija sākumā.
Pēc IZM paustā, ministre sociālos partnerus – Latvijas Izglītības un zinātnes arodbiedrību (LIZDA), Latvijas Brīvo Arodbiedrību savienību – un izglītības iestāžu pārvalžu vadītājus iepazīstināja arī ar sagatavoto informatīvo ziņojumu par kvalitatīvas vispārējās vidējās izglītības nodrošināšanas priekšnosacījumiem, kuru tuvāko nedēļu laikā plānots nodot nozarei priekšlikumu sniegšanai, bet jūnijā iesniegt izskatīšanai valdībā.
LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga aģentūrai LETA skaidroja, ka par vairākiem grozījumiem arodbiedrībai vēl ir jāpārliecinās un jāveic aprēķini, taču viņu priecē, ka arī pirmsskolu pedagogiem, kuri māca bērnus vecumā no 1,5 līdz četriem gadiem paredzēts algas paaugstinājums, zinot ka viņiem algu nodrošina no pašvaldību budžeta.
Vanaga atklāja, ka arodbiedrībai bija bažas, vai Covid-19 neietekmēs pašvaldību rocību, taču IZM esot apliecinājuši, ka arī šiem pedagogiem paredzams algas paaugstinājums.
Tomēr arodbiedrībai pašlaik trauksmi rada augstskolu pedagogu samaksa, jo IZM grasās prasīt finansējumu atalgojuma paaugstinājumam no 2021.gada janvāra, taču pēc būtības atalgojumu bija jākāpina 2020.gada janvārī, uzsvēra Vanaga.
“Mēs prasījām, lai augstskolu pedagogu atalgojumu kāpina no septembra, kā arī lūdzām precizēt aprēķinus un aicinājām vērsties pie Finanšu ministrijas,” atklāja Vanaga, uzsverot, ka aicinās arī citas organizācijas prasīt atalgojuma kāpinājuma grafika izpildi.
Vienlaikus LIZDA vadītāja pastāstīja, ka otrs jautājums, ko šodien arodbiedrības ar ministriju apsprieda, bija sadarbības stiprināšana, un arodbiedrības “atkārtoti aicināja ministri stiprināt sadarbības tiltus, nevis tos dedzināt”.
“Vairākkārtīgi norādījām, ka esam gatavi sadarboties un aicinājām ministri stiprināt arī abpusēju izpratni par konstruktīvu un cieņpilnu sociālo dialogu,” teica Vanaga.
Tāpat Vanaga zināja teikt, ka piektdien, 15.maijā, koalīcijā plānots skatīt jautājumu par pedagogu atalgojuma paaugstināšanu.