Izstādes goda pjedestāls.
Izstādes goda pjedestāls.
Foto: Kate Šterna

Grobiņas izstādē jauni medību trofeju rekordi 0

Grobiņas Medību trofeju izstādē, kur Dienvidkurzemes rietumu daļas mednieki iesniedza vairāk nekā 200 dažādu medījamo dzīvnieku trofejas, tika laboti vērtējuma rekordi divās kategorijās.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Jau otro reizi šajā medību sezonā tika uzlabots Latvijas staltbriežu ragu TOP 3. Latvijas labāko trofeju saraksta trešajā vietā tagad ierindojušies Andra Džeriņa nomedītā staltbrieža ragi, kas pēc Starptautiskās medību un medījamo dzīvnieku aizsardzības komitejas (CIC) vērtēšanas sistēmas ieguva 241,68 punktus.

Attēlā: Tuvplāns pirms vērtēšanas. Priekšplānā TOP3 trofeja. Otra ir atrasta. Briedis bija iesprūdis starp kokiem un gājis bojā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Autores foto.

Iepriekšējo reizi TOP3 izmaiņas ieviesa 2019. gada oktobra sākumā Skrundas pagastā Riharda Valtenberga nomedītā staltbrieža ragu vērtējums. Šis eksemplārs saņēma 240,30 CIC punktu.

Grobiņas izstāde krita arī Latvijas TOP2 bebra rekords. Nīcas novadā raksta autores nomedītā bebra galvaskauss ieguvis 27,27 CIC punktus, ierindojoties Latvijas labāko bebra trofeju saraksta 2. vietā, par 28 punkta simtdaļām atpaliekot no TOP1.

Attēlā: TOP2 bebri

Briedis

Mednieku kluba “Krote” mednieks Andris Džeriņš savu zeltu nomedīja pagājušā gada septembrī, riesta laikā:
“Pirmo reizi izgāju, kad gaišs jau sāka palikt. Jau iepriekš zināju vietu, kur es iešu tajā dienā. Rīta krēslā redzēju lielu briežu govju un teļu baru. Kopā ap trīsdesmit. Pa vidu bija arī bullis.

Gaisma jau ausa, attālums bija diezgan liels, bet jau toreiz saskatīju, ka ragu žuburi spīdēja balti. Saskaitīt nevarēju, bet bija skaidrs, ka tā ir laba trofeja. Toreiz īsti klāt netiku un bullis ar visām govīm iegāja mežā. Otrreiz gāju ar domu, ka ir jābūt jau daudz laicīgāk. Bullis iznāca gandrīz turpat. Principā, visas trīs reizes viņš nāca ārā no meža 100 metru koridorā.

Otrajā reizē gāju pa mežmalu, bet patraucēja citi buļļi, kas slapstījās pa krūmiem un vēroja lielo. Tiku klāt, bet, kad pieliku optiku pie acs, tā bija aizsvīdusi un bullis aizgāja aiz kokiem. Tad es izlaidu aptuveni nedēļu. Trešo reizi biju platībās ļoti laicīgi. Govju bija stipri mazāk, bet bullis visu laiku bauroja aiz tāda kā paugura. Pēc balss izklausījās jauns bullis, nevarēja pateikt, ka tas gados. Gaidīju, bet tas kā nenāca tuvāk, tā nenāca. Jau nodomāju, ka iešu prom, bet tad govis sāka virzīties uz mežu un es to ieraudzīju. Varēja kārtīgi apskatīt ragus un sapratu, ka tas ir īstais. Attālums bija ap 150 metru. Tobrīd domāju, ka tas ir vienkārši labs zelts, bet, kad aizvedu pie Toma Poškusa uz ragu apstrādi, uzzināju, ka tas varētu būt tuvu rekordam. Prieks protams, ļoti liels!”

Reklāma
Reklāma

Andris Džeriņš savu mednieka apliecību ir saņēmis pirms aptuveni četriem gadiem. Sarunā viņš atklāja, ka viņa tēvs ir kaislīgs mednieks un visu savu bērnību un jaunību Andris ir pavadījis, klausoties tēva stāstos un mācoties no viņa pieredzes.

Savu TOP3 brieža trofeju (attēlā) Andris Džeriņš nomedījis pērn, 9. septembrī. Tā ir otrā brieža trofeja mednieka kolekcijā. Iepriekšējais staltbriedis arī nomedīts baura laikā, 2018. gadā. “Nu jau divus gadus esmu aktīvs staltbriežu mednieks. Un tagad man vairs nav uz, ko tiekties. Pārspēt šo rekordu mūsu apstākļos būs praktiski neiespējami,” sacīja jaunais mednieks.

Autores foto.

Bebrs

Otrs Latvijas trofeju topa jauninājums – raksta autores nomedītā bebra galvaskauss nācis no Nīcas puses. Todien bija nolemts doties “pabebrot”. Atbraucu, nogāju 100 metrus – sanāk no lejas uziet uz dambja, kas apjož Liepājas ezeru, atdalot tā teritoriju no lauksaimniecības zemēm, kas kādreiz bija palieņu pļavas. Līdzi bija gludais, jo biju iecerējusi klusītiņām sēdēt uz dambja, pie lielajām bebru mājām. Viņi rokas dambī un rada postījumus. Pievakares dūmakā ievēroju tumšo kunkuli krastā. Attālums bija ap 30 metriem, notēmēju plecā, jo grauzējs sēdēja nedaudz ieslīpi pret mani. Bebrs izrādījās vidēji liels un ne sevišķi smags. Cik varēju noturēt piekārtu uz svariem, ap 25 kilogramiem. Nodomāju, ka ir vērts atdot trofeju meistaram un tā tiku pie izcila zelta.

Par izstādi

Grobiņa uzņēma medību trofeju izstādes dalībniekus un apmeklētājus februāra otrajā pusē, pirmo reizi pilsētas pastāvēšanas vēsturē.

Ideja par Dienvidkurzemes rietumu daļas mednieku trofeju savākšanu vienuviet pieder jaunajam nacionālās kategorijas trofeju ekspertam un medniekam no Grobiņas Tomam Poškus. Viņš uzņēmās ar draugu un kolēģu palīdzību, organizēt izstādi Grobiņas kultūras centra Robežnieki telpās.

Finansiālo un materiālo palīdzību sniedza Grobiņas novada dome, uzņēmums Lateira un tā vadītājs Janeks Lauris personīgi, firma “Grobiņas ziedi”, mednieku klubi “Virga”, “Vaiņode” un “Kings”, kā arī sporta šautuve “Lāčkoki”. Pateicoties novada domes atbalstam, izstāde dalībniekiem un apmeklētājiem bija bez maksas. Trofeju vērtēšanu veica CIC vecākais trofeju eksperts Jānis Baumanis, sertificētie trofeju mērītāji Rimants Zeltzaķis, Līga Jansone, Valters Lūsis, Ēriks un nacionālie eksperti Ansis Freimanis, Viktors Ivanovs, Zigmunds Jaunķiķis un Toms Poškus.

Grobiņas medību trofeju izstādē, neskaitot 147 staltbrieža ragus apskatāmi 38 buka un deviņi aļņa ragi, kā arī pāris muflona trofejas un vieni dambrieža ragi. Mednieki ir iesnieguši vairākus lapsu, āpšu un vienu jenotsuņa galvaskausu, kā arī trīs vilka galvaskausus, kur viens ir palicis bez medaļas, viens ieguva bronzas medaļu, un vēl viens sudraba. Ir iesniegta vērtēšanai lūša āda un galvaskauss. Ir aplūkojamas piecpadsmit iespaidīgas mežakuiļa trofejas un četrpadsmit bebra galvaskausi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.