Gripai – nē! Kā no tās izvairīties 0
Pirmais gripas slimnieks šoruden jau reģistrēts, bet slimības sezonas sākums gaidāms decembrī vai janvārī.
Lai nesaslimtu ar gripu, ieteicams ģērbties atbilstīgi laika apstākļiem un pēc iespējas retāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku. Regulāri jāvēdina un bieži jāuzkopj telpas, jāmitrina gaiss. Nedrīkst aizmirst, ka rokas rūpīgi jāmazgā ar ziepēm vairākas reizes dienā. Tas īpaši svarīgi, ja mājās jau ir slimnieks. Jāizvairās ar nemazgātām rokām pieskarties acīm, degunam un mutei. Gripas vīruss izplatās sīku pilienu veidā runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī ar rokām un priekšmetiem, ja uz tiem nonākuši šie pilieni. Vīrusi mazāk izplatās, ja klepo vai šķauda pareizi – muti un degunu aizsedz ar salveti vai elkoņa ārējo virsmu un auduma kabatlakata vietā izmanto vienreizlietojamās salvetes, ko pēc lietošanas uzreiz izmet.
Gripai raksturīgs pēkšņs sākums: ir drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs +38 °C, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos jeb t.s. kaulu laušana, sauss klepus un rīkles iekaisums, sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula, izteikts nespēks, apetītes zudums.
Vakcinējoties pret gripu, ir lielāka iespēja nesaslimt vai vieglāk pārciest slimību. Potēties iesaka maziem bērniem, veciem cilvēkiem, sirds, asinsvadu, plaušu un citu hronisku slimību pacientiem, kā arī cilvēkiem ar novājinātu imunitāti un grūtniecēm.
Prognozējot šīssezonas gripu, četru komponentu vakcīnā iekļauti arī no pērn cirkulējušajiem atšķirīgi – viena A un viena B tipa – vīrusu antigēni. Vakcīna maksā aptuveni 8 eiro.