Gripa šogad ir ar pilnīgi tai netipiskiem simptomiem; saslimstība pieaug un īpaši skar vienu grupu 9
Respiratoro saslimšanu dēļ Latvijā daudzās slimnīcās izsludināta karantīna. Ārsti Vidzemes slimnīcā atzīst – šī gripas sezona šogad atšķiras ar to, ka nav novērojama tradicionāli augstā temperatūra, kas ir izteikta šim vīrusam. Par to vēsta portāls lsm.lv.
“Dažiem pacientiem ir grūti uzreiz saprast arī pēc klīniskiem simptomiem, ka tā patiešām ir gripa. To apstiprina ar laboratoriskiem testiem, un ir raksturīgi arī plaušu bojājumi. Viens no pacientiem jau ir nokļuvis Rīgas klīnikā pastiprinātai ārstēšanai reanimācijas nodaļā sakarā ar plašiem un būtiskiem plaušu bojājumiem,” pastāstīja Vidzemes slimnīcas infektoloģe un 2. terapijas nodaļas virsārste Anna Mironovska.
Pašlaik visas lielākās slimnīcas valstī saskaras ar strauju gripas izplatību, apliecināja Latvijas Slimnīcu biedrībā. Galvenais iemesls ir tas, ka cilvēki vairs tik cītīgi neievēro drošības pasākumus.
“Ja mēs atceramies Covid-19 laiku, kad visi nēsāja maskas un mazgāja rokas, tad gripas izplatība bija faktiski gandrīz nulle. Mums nebija gripas divus gadus, līdz ar to visi šie pasākumi novērsa gripu. Ja tos tagad arī ievērotu, tad noteikti gripas epidēmija būtu daudz, daudz zemākā līmenī,” skaidroja biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs.
Saslimstība ar gripu un pneimoniju turpina pieaugt, visvairāk skarot bērnus
Saslimstību ar gripu un pneimoiniju turpina palielināties, visvairāk skarot bērnus vecumā līdz 14 gadiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) monitoringa dati.
Gripas izplatības intensitāte pagājušajā nedēļā vidēji bija 352,8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, kas ir vairāk nekā nedēļu iepriekš, kad intensitāte bija 225,2 gadījumi.
Pagājušajā nedēļā gripa klīniski noteikta 246 pacientiem, kas ir par 89 pacientiem vairāk nekā nedēļu iepriekš. Savukārt pneimonija noteikta 111 pacientiem, kas ir par 14 pacientiem vairāk nekā nedēļu iepriekš. Citas akūtas augšējo elpceļu infekcijas apstiprinātas 1109 pacientiem.
Gripas gadījumi pagājušajā nedēļā reģistrēti deviņās monitoringa teritorijās. Visaugstākā gripas intensitāte reģistrēta Gulbenes novadā. Gripa reģistrēta arī Jēkabpils novadā, Jelgavā, Liepājā, Rīgā, Daugavpilī, Rēzeknē un Valmieras novadā.
Pagājušajā nedēļā stacionāros uz gripu tika testēts 531 pacients, un gripa apstiprināta 109 gadījumos.
Aizvadītajā nedēļā saņemti arī četri ziņojumi par nāves gadījumiem pacientiem ar apstiprinātu gripas infekciju. Visi pacienti bija vecāki par 50 gadiem un ar vairākām blakus slimībām un riska faktoriem.
Kopš gripas sezonas sākuma kopumā reģistrēti 1064 gripas gadījumi.
Arī saslimstība ar pneimoniju aizvadītajā nedēļā palielinājusies. Pacientu skaits, kas vērsušies ambulatorajās iestādēs pneimoniju gadījumos, šajā sezonā vismaz divas reizes pārsniedz iepriekšējo sezonu rādītājus, liecina SPKC dati.
Laboratoriski apstiprināti 37 Covid-19 gadījumi, kas ir septiņiem mazāk kā nedēļu iepriekš.
Kopumā veikti 1102 laboratoriskie testi Covid-19 apstiprināšanai vai izslēgšanai, kas ir vairāk nekā nedēļu iepriekš, kad tika veikti 1090 testi. No tiem Covid-19 infekcija apstiprināta 3,6% gadījumu, kas ir mazāk nekā iepriekšējās nedēļās.
Aizvadītajā nedēļā ar Covid-19 stacionēto pacientu skaits saglabājās iepriekšējās nedēļas līmenī – slimnīcās ar šo diagnozi uzņemti vēl 38 pacienti.
Pagājušajā nedēļā kopumā stacionāros ārstējušies 69 pacienti ar Covid-19 infekciju, no tiem ar pamata diagnozi Covid-19 bijuši 29 pacienti. Aizvadītajā nedēļā reģistrēti arī divi Covid-19 pacientu nāves gadījumi.
Tāpat ārstniecības iestādes var izmantot savos krājumos esošās vakcīnas, lai vakcinētu arī ārpus riska grupām esošos pacientus.
Vakcinācija pret gripu joprojām ir ieteicama, jo gripas izplatība var turpināties līdz pat maija beigām, bet imunitāte pēc vakcīnas saņemšanas izveidojas jau desmit dienu laikā, informē SPKC.
Vakcinācija īpaši rekomendēta senioriem un cilvēkiem ar hroniskām slimībām. Tāpat ieteicams vakcinēties arī tiem, kuriem plānotas medicīniskās manipulācijas un uzturēšanās stacionārā.