Foto – LETA

Gripa nāk, bet lēnām 0

“Šogad pārsvarā gaisā cirkulē pandēmiskais gripas vīruss A H1N1, kas parādījās pirms četriem gadiem un ko mēdz dēvēt par cūku gripas vīrusu. Tā kā vīruss radies samērā nesen, cilvēkiem, kas nav vakcinēti vai to pārslimojuši, nav izveidojusies specifiskā imunitāte.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Iespējams, ka būs vairāk cilvēku, kuri gripu izslimos smagā formā,” saka Rīgas Austrumu slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) galvenā ārste profesore Baiba Rozentāle.

Prognozes liecinot, ka gripas “ziedu laiki” varētu sākties pēc mēneša. Gripas izplatību veicina arī mainīgi laika apstākļi, kad stipru salu nomaina atkusnis. Tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas nav saņēmuši vakcīnu aizsardzībai arī pret A H1N1 vīrusu, atliek vien steigšus potēties vai arī ēst ķiplokus un citādi stiprināt sava organisma dabiskās aizsargspējas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Remantadīns, ko bieži izmanto gripas profilaksei, uz A H1N1 vīrusu neiedarbojas, tādēļ to lietot nav jēgas. Pasargāt var vienīgi recepšu medikamenti, kas efektīvi ir tikai pirmajās divās slimības dienās. Ģimenes ārstam var palūgt jau laikus izrakstīt recepti,” iesaka profesore, uzsverot, ka šos medikamentus nevajadzētu lietot profilaktiskai – visu gripas epidēmijas laiku. Lai sevi pasargātu no inficēšanās, arī saslimušā tuviniekiem, kuri nav vakcinēti pret gripu, piecas dienas ieteicams lietot šos medikamentus.

Jāievēro, ka augstas temperatūras mazināšanai nedrīkst lietot aspirīnu, jo gripas vīrusu ietekmē organismā izveidojas kaitīgi savienojumi, kas var izraisīt smagu taukaino aknu hepatozi, smadzeņu tūsku un nervu sistēmas bojājumus.

LIC laboratorijā šogad apstiprināti 38 gripas gadījumi, bet Rīgas stacionāros jau ievietoti desmit gripas pacienti, no tiem pieci bērni jaunāki par četriem gadiem. Noteikt, vai cilvēks inficējies ar A H1N1 vai cita tipa gripas vīrusu, svarīgi tikai tādēļ, lai aprīlī varētu prognozēt, kādi vīrusi cirkulēs nākamajā sezonā, un izveidot pret tiem vakcīnu, jo slimības gaitu tas neietekmē. To nosaka arī gadījumos, kad gripas slimnieks smagā stāvoklī nonācis slimnīcā.

“Draudoši gripas simptomi ir apgrūtināta elpošana, elpas trūkums, akūta sirds mazspēja, kad pacients jūtas ļoti nespēcīgs, sirdsklauves, asins izplūdumi ādā un gļotādās. Tad nekavējoties jāsauc ātrā palīdzība,” brīdina profesore.

Pirms trim gadiem, kad arī cirkulēja A H1N1 gripas vīrusi, no gripas komplikācijām Latvijā nomira 16 cilvēki.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.