Gripas epidēmijas kulminācija un riski. Kā pasargāt sevi un apkārtējos? 0

Latvijā gripa ik gadu rada izaicinājumus sabiedrības veselībai, bet 2024.–2025. gada sezona rāda īpaši izteiktu saslimstības pieaugumu. Kā norādīja RSU profesore un RAKUS stacionāra „Latvijas infektoloģijas centrs” galvenā ārste Baiba Rozentāle TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu”, epidēmijas kulmināciju varētu sasniegt janvāra beigās vai februāra sākumā, tomēr jau šobrīd situācija ir nopietna.

Reklāma
Reklāma

Epidēmijas gaita un prognozes

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Gripas epidēmija Latvijā tika izsludināta 2024. gada 19. decembrī, kad saslimstība pārsniedza slieksni – 100 slimnieku uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Rozentāle uzsvēra, ka saslimušo skaits turpina pieaugt: “Pēc hospitalizēto un reģistrēto pacientu datiem redzam, ka gripas maksimums varētu būt janvāra beigās vai februāra pirmajā pusē. Gripa savu paņems, jo vīruss pielāgojas, un cilvēki ir tie, kas ļauj tam vairoties,” skaidroja ārste.

Līdz ar to šī sezona iezīmē vīrusa aktīvo uznācienu, īpaši pateicoties labvēlīgajiem laikapstākļiem – mitrumam un temperatūras svārstībām, kas vājinājušas cilvēku imunitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vīrusa sezonalitāte un ietekme uz cilvēku veselību

Gripas vīrusa sezonalitāte ir labi zināma, taču, kā atzīmēja Rozentāle, globālās pandēmijas, piemēram, Covid-19, pierādījušas, ka vīrusi var kļūt neprognozējami: “Agrāk gripas sezonalitāte bija precīzāka, bet klimata izmaiņas un mūsdienu dzīvesveids vīrusiem rada labvēlīgus apstākļus. Cilvēku imunitāti vājinājis gan mitrums, gan temperatūras svārstības, un tas veicina slimības izplatību.”

Lielākās problēmas rada tieši cilvēku mobilitāte un saziņa sabiedriskajā transportā vai citās slēgtās telpās. Rozentāle brīdināja, ka tie, kuri novājinājuši imunitāti vai ignorē slimības pirmos simptomus, veicina vīrusa tālāku izplatību.

Kāpēc gripa joprojām ir bīstama?

Lai gan gripa ir pazīstama slimība, tās ietekme uz sabiedrību ir jūtama katru sezonu. Profesore norādīja uz svarīgu aspektu: “Vīrusam, lai saglabātos, ir jāatrod saimniekorganisms, kur tas var vairoties. Cilvēks kļūst par vīrusa vairošanās vidi, ja viņa imūnsistēma ir novājināta.”

Rozentāle arī atgādināja par agrākajām epidēmijām, kas bijušas īpaši smagas: “Atskatoties uz 20. gadsimtu, mēs redzam, ka gripas epidēmijas toreiz bija pat vēl plašākas un postošākas. Šobrīd mūs glābj medicīnas attīstība un vakcīnas, taču vīrusa ietekmi nedrīkst novērtēt par zemu.”

Profilakses nozīme

Lai samazinātu gripas izplatību un iespējamos veselības riskus, eksperti aicina vakcinēties, ievērot personīgo higiēnu un izvairīties no lielām cilvēku pulcēšanās vietām. Rozentāle uzsvēra: “Gripa ir prognozējama, bet tai ir nopietnas sekas. Tāpēc vakcinācija un sabiedrības izglītošana ir mūsu galvenie ieroči cīņā pret šo slimību.”

Reklāma
Reklāma

Latvijā gripas sezona turpinās ar paaugstinātu saslimstības līmeni, un tās maksimumu varētu sasniegt tuvāko nedēļu laikā. Kamēr gripa ir dabisks sezonāls process, sabiedrības kopējā atbildība un medicīnas sistēmas gatavība ir būtiski faktori cīņā pret slimības izplatību. Profesore Rozentāle aicina iedzīvotājus pievērst īpašu uzmanību savai veselībai, stiprināt imunitāti un laikus vērsties pēc medicīniskās palīdzības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.