Foto – Shutterstock

Gripa ir klāt – kā drošāk pārlaist gripas sezonu? 0

Konsultē klīnikas Premium Medical virsārste un ģimenes ārste Aija Šnikvalde

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Ziema ir laiks, kad īpaši aktivizējas dažādi vīrusi, no kuriem kā draudīgāko atpazīstam gripas vīrusu. No tā mēs īpaši cenšamies pasargāt gan sevi, gan bērnus, nereti veicot dažādas profilaktiskas darbības, tostarp vakcinējoties. Tomēr, aizvien lielākā daļa sabiedrības izvēlas vakcināciju neveikt. Kā tad labāk pārdzīvot iespējamo gripas laiku un kapēc tieši gripa mūs tik ļoti biedē? Uz šiem jautājumiem palīdzēs atbildēt klīnikas Premium Medical virsārste un ģimenes ārste Aija Šnikvalde.

Kā izvairīties no vīrusa?
Lai izvairītos no gripas, tāpat kā no citām vīrusu saslimšanām, ir svarīgi regulāri nostiprināt savu imunitāti, kā arī veikt ikdienas profilaktiskās darbības.
Inficēties ar gripas vīrusu var gaisa pielienu ceļā, ieelpojot inficētu gaisu, kā arī nokļūstot tiešā kontaktā ar inficēto personu vai inficētiem priekšmetiem – bērnu dārzā daloties ar rotaļlietām, veikalā izvēloties iepirkumu grozu un sabiedriskajā transportā pieturoties pie roktura. Kā redzams, slimības izplatības ceļi ir ļoti ikdienišķi un diez vai mēs varam visu gripas sezonu neapmeklēt pārtikas veikalu, bērnu dārzu, skolu, darbu un citas sabiedriskās vietas. Tomēr, sabiedriskās aktivitātes, īpaši gripas epidēmijas laikā, ir vērts ierobežot riska grupas pacientiem:

CITI ŠOBRĪD LASA

• Grūtniecēm;
• Maziem bērniem un senjoriem;
• Hronisku plaušu, sirds un asinsvadu, kā arī nieru aknu un vielmaiņas slimību pacientiem;
• Pacientiem, kuri sirgst ar imūndeficītu.

Tieši riska grupas pacientiem nopietnāk būtu jāizsver nepieciešamība pēc pretgripas vakcīnas kā profilakses līdzekļa. Vakcinēties var arī gripas sezonas laikā, taču jāatceras, ka imunitāte pret vīrusu izstrādājas divu nedēļu laikā pēc vakcinēšanās.

Šobrīd valsts 50% apmērā kompensē pretgripas vakcīnu riska grupas pacientiem un 100% apmērā bērniem no 6 – 23 mēnešu vecumam.

Tāpat svarīgi ir rūpēties par vidi sev apkārt, lai izvairītos no saslimšanas, jāievēro personīgā higiēna, biežāk jāmazgā rokas, īpaši pēc sabiedrisku vietu apmeklējuma, regulāri jāvēdina gan darba, gan dzīvojamās telpas, jārūpējas par vitamīniem bagātu, sabalansētu uzturu un jāuztur sevi maksimāli labā formā, lai saslimšanas gadījumā ir spēks cīnīties ar vīrusu.


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.