Griezto ziedu reanimācija. 6 padomi, lai ziedus saglabātu ilgāk 0
Vai tā būtu viena roze, piecas gerberas vai krāšņs puķu pušķis, vēlamies, lai vāzē ziedi priecētu pēc iespējas ilgāk. Kas jādara, lai tas notiktu?
Ritas Garaissils ziedu kārtošanas skolas pasniedzējai, floristei Aijai Žagariņai vispirms jautāju par rožu aprūpi, jo šķiet, ka šīs puķu karalienes ir visai kaprīzas. – Vai tās būtu vietējās vai importa rozes, jebkurai pirms likšanas vāzē jānogriež neliels gabaliņš kāta. Griezumam jābūt slīpam un pēc iespējas garākam, jo tad palielinās auga šūnu šķērsgriezums un līdz ar to auga spējas uzsūkt ūdeni, – skaidro floriste. – Daži rožu kātu galus sadauza vai apdedzina. Apdedzinot veidojas ogle – absorbents. Tas kavē augā iekļūt baktērijām, kas izraisa pūšanu.
Citi šajā pašā nolūkā ūdenim pievieno aktīvās ogles vai aspirīna tabletes vai vāzē liek skujas, jo tās izdala fitoncīdus, kas likvidē sliktās baktērijas. – Es ieteiktu labāk rūpīgi izmazgāt vāzi un ieliet tajā tīru ūdeni. Ja puķe būs dzīvotāja, stāvēs ilgi, ja ne – tad… nekā.
Ūdenim vāzē jābūt svaigam un vēsam, bet ne stindzinoši aukstam. – Ja rozes, pārvedot mājās, ir ļoti sagurušas, tās uz 10–15 minūtēm ieliek siltā, aptuveni +40 °C ūdenī. Siltumā visi procesi notiek straujāk, tāpēc augs ātrāk uzņems ūdeni jeb atdzersies.
Ja rozēm ūdens trūkuma dēļ ziedi jau nokārušies, tās uz piecām, desmit minūtēm ievieto karstā, aptuveni +60…+70 °C ūdenī. Tikai jāievēro, ka pušķis jāietin papīrā, lai lapas un ziedi neciestu no karstajiem tvaikiem. Pēc šādas terapijas rozes kārto vāzē, kurā ieliets vēss ūdens.
No ledusskapja vāzē
Veikalā pērkot puķes, mēs jau nezinām, kad tās atvestas uz tirgotavu, cik ilgu laiku tur pavadījušas, kā ķīmiski apstrādātas un kā uzglabātas. Parasti veikalā tām jāpiedzīvo temperatūras svārstības, jo naktī tiek liktas ledusskapī, bet dienā novietotas tirdzniecības zālē istabas temperatūrā.
Mājās puķēm šādu režīmu nenodrošinām, tāpēc augi, kas pieraduši pie mainīgas temperatūras, atslābst un ātri aiziet bojā. Bet ne jau visos gadījumos tā notiek. Nereti aizmirstam apgriezt puķu kātus. Stundas laikā kāti neaizkaltīs, bet, ja rozes vai citi ziedi, piemēram, automašīnā pāris stundu pabijuši bez ūdens, augam būs grūtāk atgūties.
Floriste uzsver, ka nav nepieciešams ūdenim pievienot cukuru. Tagad grieztie ziedi ir kārtīgi apstrādāti ar dažādām ķīmiskām vielām, tāpēc šo barības vielu vairs nevajag likt klāt ūdenim. Bet lapas no kāta lejasdaļas, kas atradīsies ūdenī, gan jānoplūc. Rozes jāatbrīvo arī no ērkšķiem un mizas kāta lejasdaļā. Kātiem jābūt tīriem, jo tad būs mazāk pūšanas procesa izraisītāju.
Lai arī pārējie grieztie ziedi vāzē ilgāk saglabātos skaisti, rīkojas tāpat.
Bet cik bieži vajadzētu mainīt ūdeni vāzē? Floriste saka – jāskatās, vai puķu kāti nesāk glumēt un pelēt. Kādai puķei ūdeni vajadzēs mainīt jau pēc dienas, bet cita, kas, iespējams, vairāk apstrādāta ar ķimikālijām, ūdeni nesaduļķos trīs četras vai pat piecas dienas.