Foto: Arturs Budkevics/SHUTTERSTOCK

Griežam ģipškartonu: ar ko ērtāk un kā pareizi to izdarīt 0

“Ar kādiem darbarīkiem vislabāk griezt ģipškartona loksnes, lai izveidotu pietiekami kvalitatīvu savienojuma šuvi?” JĀNIS Vecāķos

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ģipškartona lokšņu uzbūve ir samērā vienkārša. Masa, kas veido ģipškartona plāksni, ir iestrādāta divās kartona loksnēs, no kurām viena veido plāksnes priekšējo daļu un maliņas, otra – aizmugurējo daļu. Loksnes uzbūve un izmantotie materiāli arī nosaka, kādi darbarīki nepieciešami vēlamā ģipškartona gabala nogriešanai.

Darbarīks katra gaumei un vajadzībai

Elektrisko darbarīku piekritējiem, kā arī gadījumos, kad loksnē nepieciešams izgriezt sarežģītas konfigurācijas atveri, noderēs figūrzāģis. Šis darbarīks nopērkams, sākot no 18 eiro. Būs nepieciešami arī asmenīši. Ģipškartona zāģēšanai noderēs kokam domātie asmeņi. Lētākie asmeņi nopērkami par nepilnu eiro. Protams, jārēķinās, ka to kalpošanas laiks nebūs ilgs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Populārākais darbarīks lokšņu griešanai ir tam domātais nazis, kas maksā ap 10 eiro. Taču noderēs arī nazis ar nolaužamajiem asmeņiem. Cena vairāk nekā demokrātiska – nepilns eiro. Tomēr jāņem vērā – ģipškartonu griežot, jāpieliek visai liels spēks un naža asmenim jābūt vismaz 18, bet vēl labāk 25 mm platam. Šaurāks asmens griešanas laikā var salūzt, un pastāv iespēja gūt nopietnas traumas. Šā iemesla dēļ arī jāizvēlas pēc iespējas biezāks asmens. Ir arī naži, kam asmens izveidots diska formā. Ar to atliek novilkt gar metāla lineālu, iegūstot taisnu un gludu griezumu.

Var noderēt arī šaurs, tieši ģipškartonam paredzēts zāģītis. Cena – nedaudz virs 10 eiro. Tā zobi izveidoti tā, lai zāģējums būtu gluds un zāģis neiestrēgtu materiālā.

Maliņu apstrādei noderēs neliela ēvelīte. Protams, var iztikt ar kokam domātajiem darbarīkiem, taču var iegādāties tieši ģipškartonam paredzēto, kas maksā, sākot no 10 eiro, atkarībā no modeļa, tā iespējām un ražotāja.

Veidojot liektas virsmas, nevarēs iztikt bez speciāla adatu rullīša. Tāds nopērkams, sākot no astoņiem eiro.

Protams, atveru urbšanai būs vajadzīgi kroņurbji, to cena – sākot no 5 eiro.

Darba secība

Foto: Vanovasaio/SHUTTERSTOCK

Pats griešanas process nav sarežģīts, taču, lai darbs veiktos, nepieciešama gaiša un pietiekami liela telpa. Loksne, kas ir salīdzinoši liela, jānovieto uz gluda un stabila pamata – visbiežāk tieši uz grīdas. Ar zīmuli atzīmē griezuma vietas, tad gar līniju piespiež metāla lineālu un veic griezumu ar nazi. Griezumam jābūt tik dziļam, lai tiktu pārgriezta virsējā kartona kārta. Nevajag censties pārgriezt lielāko daļu vai pat visu materiālu! Šādi pūliņi ir lieki, un griezums vienalga nebūs līdzens.

Kad iegriezums veikts, loksni novieto tuvāk galda malai vai zem tās paliek piemērotu brusiņu un ar strauju kustību materiālu pārlauž. Ieteicams pirms laušanas griezuma vietu paklaudzināt no materiāla otras puses. Atliek vairs tikai pārgriezt kartonu loksnes otrā pusē.

Reklāma
Reklāma

Kad gabals nogriezts, griezuma malas var apstrādāt ar ēvelīti, pielīdzinot negludumus, kas varēja rasties griešanas laikā. Nav jācenšas radīt ideāli gludas maliņas, vien jānoņem lielākie nelīdzenumi. Slīpās maliņas kvalitatīvām savienojuma šuvēm varēs piegriezt vēlāk, kad loksnes jau būs piestiprinātas.

Griezums pa loku

Sarežģītāk ir izveidot gludu griezumu pa loku. Nazis nederēs, būs jāizmanto šaurs rokas zāģītis vai elektriskais figūrzāģis. Zāģēt jāiesāk lēnām un īpaši rūpīgi, lai nesabojātu loksnes malu. Arī brīvas formas atveres visērtāk izzāģēt ar elektrisko figūrzāģi, pirms tam izurbjot 8–10 mm diametra caurumus asmens ievietošanai. Zāģa asmens atverē jāieliek, kamēr darbarīks nav ieslēgts. Arī no zāģējuma to izņem tikai tad, kad darbarīks pilnībā apturēts.

Atveres slēdžiem un rozetēm izurbj ar piemērota diametra kroņurbjiem. To paveic pēc tam, kad loksnes piestiprinātas vēlamajā vietā.

Daži padomi

Foto: Ungvar/SHUTTERSTOCK


>> Nekādā gadījumā ģipškartona lokšņu griešanai nevajadzētu izmantot leņķa slīpmašīnu. Būs tikai liels troksnis un daudz putekļu.

>> Loksnes izklaudzināšanai pēc griezuma vēlams izmantot gumijas āmuriņu.

>> Jo nazis tiks turēts stāvāk, jo mazāk tas plēsīs loksnes kartonu, un griezums būs līdzenāks.

>> Loksnes piegriež pirms piestiprināšanas. Izņēmums ir slēdžu, rozešu atveres un lūciņas. Tās izgriež pēc loksnes piestiprināšanas. Jebkura atvere mazina loksnes izturību, un montāžas procesā, sašķiebjot loksni, tā var pārlūzt.

>> Materiāls ir trausls, tāpēc no tā nevajadzētu censties izgriezt smalkus rakstus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.