Foto: Syndy1/SHUTTERSTOCK

Vēlos uzpotēt ābelei dažādas šķirnes. Vai tagad var ņemt potzarus un to darīt? Skaidro speciāliste 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Vēlos uzpotēt ābelei dažādas šķirnes. Vai tagad var ņemt potzarus un to darīt? Maira Kandavā

“Potēšanai vajadzīgi zari, kuriem pumpuri vēl nav plaukuši. Taču potēšanai piemērotākais laiks ir vēlāk pavasarī, kad augi jau modušies un sula sāk cirkulēt, miziņa labi atlobās. Šis ir pēdējais brīdis, lai sagrieztu potzarus,” pasteigties rosina stādaudzētavas Mucenieki saimniece Ligita Rezgale.

Uzglabā potzarus

CITI ŠOBRĪD LASA

Profesionāļi potzarus sagriež jau vēlu rudenī, ziemas sākumā, lai iespējamie lielie sali nepabojā pumpurus. Sagatavoto materiālu liek speciālās glabātavās līdz pavasarim. Galvenais noteikums glabājot – potzari nedrīkst iekalst, tāpēc vajadzīga vēsa vieta un jāsaglabā konstants mitruma līmenis. Taču arī tagad vēl var sagriezt zarus potēšanai.

Mazu dārzu saimnieki, kas vēlas eksperimentēt, nelielo skaitu potzaru vislabāk var glabāt ledusskapī.

Potzariem sagriež pērnajā gadā izaugušos dzinumus. Saliktus maisiņā, tos novieto ledusskapī. Ik pa laikam pārbauda un pavēdina, lai iepakojumā nesakrājas kondensāts un neieviešas pelējums.

Potēšanai piemērots laiks ir maijā, kad miza sāk viegli atdalīties.

Izvēlas koku

Potēšanai piemēroti jauni, līdz 10 gadus veci koki. Tas sevišķi svarīgi, ja potē pundura vai puspundura kokam (tiem nav garš mūžs). Vismaz daži gadi paies, kamēr potējums sāks ražot. Jauniem kokiem arī augšanas spars ir lielāks.

Potzarus tā sauktajiem ģimenes kokiem (vienam vairākas šķirnes) izvieto piramidāli. Zemākajiem zariem potē tālāk no stumbra, augstākajiem – tuvāk, tādējādi visi uzpotētie zari būs labi izsauļoti.

Ja potē galotnē, zaram piesien mietiņu, kas garāks par potzaru. Tas vajadzīgs, lai putni neuzsēžas zariņam un to nenolauž.

Potē droši

Potēšanas paraugus var apskatīt gan grāmatās, gan interneta vietnēs. Vienkāršākie un populārākie varianti ir nogriezt slīpi divus vienāda resnuma dzinumus un salikt kopā. Vai arī – slīpi nogrieztu potzaru iesprauž potcelma mizas iegriezumā. Zarā var veikt vairākus vienas šķirnes iepotējumus, jo visi parasti nepieaug.

Reklāma
Reklāma

Pietīšanai labi noder polietilēna plēves strēmele. Ārpus tās palikušo potzara daļu ieteicams noziest ar potziedi, lai mitrums labāk saglabātos.

Dažkārt iesaka potējuma vietai uzlikt maisiņu, lai saglabātu mikroklimatu. Tā gan nevajag darīt, jo vējš, kas purina maisiņu, var sabojāt potējuma vietu. Turklāt maisiņi patīk žagatām un citiem putniem, kas vēlēsies to izmantot ligzdas būvniecībai.

Ja potējums šoreiz neizdodas, nekas nav zaudēts, jo pats koks turpinās augt un ražot.

SAISTĪTIE RAKSTI