Grieķijas parlaments balsos par stingrāku patvēruma piešķiršanas likumu 0
Grieķijas parlamentā ceturtdien paredzēts balsojums par likumprojektu, kas paredz paātrināt bēgļu lietu izskatīšanu un atraidīto imigrantu deportēšanu.
Grieķijas premjerministrs Kiriaks Micotakis pēc stāšanās amatā jūlijā solīja pārskatīt likumu, kas regulē patvēruma piešķiršanu Grieķijā, norādot, ka Grieķija vienkārši nespēj tikt galā ar desmitiem tūkstošiem migrantu, kas pašreiz “iestrēguši” neefektīvajā Grieķijas sistēmā.
Micotaka prezidentūras sākums sakrita ar migrantu pieplūdumu, kā rezultātā migrantu centri Egejas jūrās salās kļuvuši pārpildīti un patvēruma lūgumu izskatīšanas procesā izveidojies sastrēgums.
Eiropas Padomes cilvēktiesību komisāre Duņa Mijatoviča pēc Lesbas, Samas salu un Korintijas migrantu centru apmeklēšanas apstākļus centros nodēvēja par šausminošiem un aicināja Grieķiju steidzami uzlabot situāciju.
Viņa sacīja, ka apstākļi migrantu centros ir nehigiēniski un tur notiekošo jau sen vairs nevar dēvēt ar migrantu uzņemšanu, bet gan cīņu par izdzīvošanu.
Mijatoviča atzinīgi novērtēja Grieķijas valdības plānu līdz gada beigām pārvest 20 000 migrantu no salām uz nometnēm Grieķijas kontinentālajā daļā, bet aicināja principā mainīt politiku, kas paredz migrantu izmitināšanu salās, jo, neko nemainot, salu nometnes turpinās būt pārpildītas.
Micotakis sacīja, ka vēlas jaunu likumu, lai paātrinātu migrantu lietu izskatīšanu un atraidīto migrantu deportēšanu uz Turciju saskaņā vienošanos, ko 2016.gadā noslēdza Turcija un Eiropas Savienība (ES).
Taču starptautiskās organizācijas un vairākas Grieķijas biedrības ir kritizējuša Micotaka valdības izstrādāto likumprojektu, uzskatot, ka ar tā pieņemšanu cietīs patvēruma meklētāju tiesības.
Arī ANO Bēgļu aģentūra paudusi bažas, ka jaunie noteikumi, ko grasās pieņemt Grieķija, apdraudēs cilvēkus, kuriem nepieciešama starptautiska aizsardzība, un tie var novest pie daudzu migrantu atgriešanas valstīs, kur viņu dzīvības var tikt apdraudētas.