Latvieši Grieķijā: Viesmīlība nav zudusi; cilvēki panikā nekrīt 9
Signe Bērtule, dzīvo Grieķijā: “Dzīvoju nelielā kūrorta pilsētā pie Egejas jūras. Rit tūrisma sezona, tāpēc lielākā daļa šejienes iedzīvotāju ir nodarbināti un īsti nekādas finanšu grūtības nevar just. Cilvēki rosās, ir aizņemti un nav laika nodoties pesimismam. Vispār jau grieķi vienmēr ir ļoti pozitīvi noskaņoti un nemēdz izrādīt, ja iekšēji kaut kas viņus tomēr nomāc. Vietējie iedzīvotāji ir cerīgi par to, ka valdībai izdosies panākt viņiem izdevīgu sarunu noslēgumu. Neviens nav gatavs maksāt par iepriekšējās valdības kļūdām. Cik zinu, 82% Grieķijas iedzīvotāju bankās noguldītā summa nepārsniedz 2000 eiro, tāpēc īslaicīgi banku darbības ierobežojumi vairāk ir problēma lielajiem uzņēmumiem, nevis vidusmēra iedzīvotājiem. Rindas pie bankomātiem gan veidojas, bet neteiktu, ka valda panika vai tādēļ samazinātos atbalsts valdībai. Lielākas problēmas ir uzņēmumiem, kas nav spējīgi samaksāt piegādātājiem, jo nevar veikt naudas pārskaitījumu. Tādēļ, iespējams, var būt problēmas, piemēram, ar degvielu, jo mazie benzīntanki var būt tukši. Neraugoties uz visu, varu teikt, ka grieķi tūristus gaida un nav nekāda pamata atteikties no ceļojuma uz šo zemi.”
Dace Komseli, dzīvo Atēnās kopš 2009. gada: “Esmu precējusies ar grieķi, audzinām dēlu Gabrielu, kuram ir četri gadi. Mēs par dažādām ekonomiskās un politiskās krīzes radītām problēmām dzirdam no saviem draugiem un paziņām, bet personīgi ar tām nav nācies saskarties. Viens no mūsu ģimenes draugiem informēts, ka nesaņems 1. jūlijā paredzēto algu. No paziņām dzirdam arī par pārtrauktiem biznesa darījumiem un atceltiem projektiem. Šobrīd, protams, grieķi viens otram nejautā, kur plāno pavadīt atvaļinājumu, bet gan interesējas par politiskajiem notikumiem un kā tiks balsots 5. jūlijā gaidāmajā referendumā. Uztraukums, neziņa par nākotni un bailes ir jūtamas, lasot dažādu ziņu komentārus un ierakstus sociālajos tīklos. Mediji cenšas radīt paniku, kas daļēji arī ir izdevies, jo tika panākts tas, ka cilvēki pat trijos naktī stāvēja garās rindās pie bankomātiem, lai iztukšotu savus kontus. Rezultāts ir tāds, ka šobrīd no viena bankas konta dienā ir iespējams izņemt 60 eiro, tas gan neattiecas uz ārzemēs izdotajām debetkartēm un kredītkartēm, līdz ar to tūristus šie ierobežojumi neietekmē. Viesnīcas, kafejnīcas, muzeji, koncertzāles, teātri, izklaides un atpūtas vietas darbojas tāpat kā iepriekš. Komercbankas ir slēgtas, taču pensionāri savas pensijas var saņemt Nacionālās bankas filiālēs. Daudzi grieķi ir samērā negatīvi noskaņoti pret Eiropas institūcijām un jo īpaši pret Vācijas kancleri Angelu Merkeli. Tiek uzskatīts, ka turīgās ES valstis ar nolūku rada paniku, lai varētu lēti iegādāties Grieķijas īpašumus un salas. Mēs garajās rindās pie bankomātiem nestāvējām, jo veikalos pieņem arī maksājumu kartes. Pirms divām nedēļām no bankas izņēmām naudas summu, lai pietiktu mēnesim. Manuprāt, lielas skaidras naudas summas glabāšana mājās ir neprāts – jau parādās ziņas, ka pēdējā laikā aktivizējušies dzīvokļu zagļi. Neskatoties uz Grieķijas problēmām, uzskatu, ka šī skaistā Vidusjūras valsts aizvien ir ļoti piemērota ceļojumiem un atpūtai – par tūristu ērtībām un labsajūtu te tiek īpaši domāts.”
Linda Ozoliņa, atpūšas Grieķijā: “Kūrortā dzīvojot, neizjūtu nekādas lielas grūtības. Vietējie cilvēki gan sūdzas, ka viņiem ir mazas algas, tāpēc ir spiesti strādāt pat divos darbos. Grieķi mēdz runāt arī par to, ka benzīns ir dārgs un ir mazāk tūristu nekā citus gadus. Pašiem arī šīs nedēļas laikā gadījās problēmas ar naudas izņemšanu no bankomātiem, bet veikalos ar karti varēja norēķināties tikai par pirkumiem virs 10 eiro. Tomēr par spīti kādām neērtībām un grūtībām vietējie iedzīvotāji ir viesmīlīgi.”