Grieķi nobalso par eiro 0
Ar nelielu pārsvaru Grieķijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusi taupības pasākumus atbalstošā konservatīvā partija “Jaunā demokrātija” (“ND”), par kuru nobalsoja 30 procenti grieķu.
Tādējādi Briseles amatpersonas var atviegloti uzelpot, jo jauno Grieķijas valdību, visticamāk, veidos “ND” un trešajā vietā palikusī “PASOK”, par kuru nobalsoja 12 procenti grieķu un kura arī atbalsta taupības pasākumus, lai no Eiropas Savienības un Starptautiskā valūtas fonda saņemtu tik nepieciešamo 240 miljardu eiro aizdevumu.
Sola pildīt saistības
Otrajā vietā, nedaudz atpaliekot no “ND”, ar 27 procentiem ierindojās kreiso radikāļu partija “Syriza”. Pirms vēlēšanām tā solīja atteikties no starptautisko aizdevēju prasītajiem taupības pasākumiem, kas nozīmētu Grieķijas izstāšanos no eirozonas un radītu draudus turpmākai vienotās valūtas zonas pastāvēšanai. “Syriza” līderi jau paziņojuši, ka negrasās iesaistīties jaunajā koalīcijā, un tāpēc strādās opozīcijā, informē raidsabiedrība BBC. Iepriekš “ND” līderis Antoniss Samarass izteicās, ka labprāt veidotu nacionālās vienotības koalīciju, kuras darbā tiktu iesaistīti arī taupības pasākumus neatbalstošie kreisie radikāļi.
Darbs pie jaunās koalīcijas izveides tika sākts nekavējoties pēc rezultātu uzzināšanas. Un, visticamāk, to divatā mēģinās veidot “ND” un “PASOK”, kurām Grieķijas jaunajā parlamentā ar 164 deputātiem būs vairākums. Kopā valsts parlamentā ir 300 deputātu vietas.
“Grieķi ir izvēlējušies palikt eirozonā un aicina veidot nacionālās pestīšanas valdību,” paziņoja Samarass, kuram vakar Grieķijas prezidents Karoloss Papulis uzticēja priekšroku valdības veidošanā. “Laiku vairs nevar šķiest. Jaunajai valdībai jāatjauno ekonomiskā izaugsme un jāpārliecina grieķi, ka sliktākais jau ir aiz muguras.
Vairāk nebūs nekādu piedzīvojumu. Grieķijas vieta Eiropā netiks apšaubīta, un Atēnas cienīs savas saistības,” uzsvēra Samarass.
Prasa ātri izveidot valdību
Kaut arī vēlēšanās uzvarējušas taupības pasākumus atbalstošās partijas, rezultāti ir gana līdzīgi, lai neskaidrība ap Grieķijas nākotni turpinātos. Turklāt “Syriza” solās turpināt, arī esot opozīcijā, apstrīdēt starptautisko aizdevēju prasītos taupības pasākumus, bet analītiķi piebilst, ka par partijām, kuras aizstāv ES un SVF prasītos taupības pasākumus, nobalsojuši vien 40 procenti vēlētāju. Bet vairākumu tās nodrošina, pateicoties tikai Grieķijas parlamenta vēlēšanu īpatnējai sistēmai, kas paredz vēlēšanās visvairāk balsu ieguvušajai partijai piešķirt papildus 50 deputātu vietas parlamentā. Tas nozīmē, ka procentuāli parlamentā tiek sadalītas tikai 250 deputātu vietas. Šāda sistēma tika ieviesta pirms maijā notikušajām vēlēšanām, un tās uzdevums esot nodrošināt valdības stabilitāti.
Citviet “ND” un “PASOK” panākumi novērtēti atzinīgi. Vakar, lai apsveiktu Samarasu ar uzvaru, “ND” līderim zvanīja arī Vācijas kanclere Angela Merkele, informē raidsabiedrība BBC. Viņa apstiprinājusi, ka turpinās atbalstīt Atēnas, kamēr tās pildīs starptautiskās saistības, kuras tā uzņēmusies. Savukārt “ND” un “PASOK” paziņojušas, ka ar ES un SVF mēģinās atkārtoti sēsties pie sarunu galda, lai apspriestu iespējas izmainīt kādus nosacījumus. Grieķijas vēlēšanu rezultātus atzinīgi novērtējusi arī Vašingtona. Baltā nama ziņojumā teikts, ka “visu interesēs ir Grieķijas turpmāka dalība eirozonā”.
Uzziņa Grieķijas vēlēšanu rezultāti Taupības pasākumus atbalstošās partijas: “Jaunā demokrātija” – 29,7 procenti “PASOK” – 12,3 procenti Taupības pasākumus neatbalstošās partijas: “Syriza” – 26,9 procenti “Neatkarīgie grieķi” – 7,5 procenti “Zelta saullēkts” – 6,9 procenti “Demokrātiski kreisie” – 6,2 procenti Komunistiskā partija – 4,5 procenti |