Grīdas flīzēšana. Kā to izdarīt pašam? 0

Mūsu klimatiskajos apstākļos grīdas parasti flīzē tualetē un vannas istabā, arī pirtī. Bieži zem tām paslēpj apsildes elementus, izveidojot tā sauktās siltās grīdas, kas gādā par komfortu, turklāt no cietajām flīžu virsmām siltā gaisa straume mazāk paceļ putekļus. Kā pašam skaisti noflīzēt grīdu? Kādus materiālus izmantot?

Reklāma
Reklāma

 

Sagatavošana

Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Kokteilis
Jāņa Timmas tētis zvanījis Sedokovai: Telefona numurs, kas pēdējos gados bija bloķēts, pēkšņi sauca…
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Lasīt citas ziņas

Vispirms kārtīgi notīra veco betona segumu, ar špakteļlāpstiņu noņem grīdas sadrupušos slāņus un pirms aizdarīšanas paplašina plaisas, lai java dziļāk iekļūtu pamatnē. Grīdas defektus izlabo ar ātri cietējošu cementa masu. Vienā reizē ieteicams sajaukt tikai tik daudz speciālās masas, lai pietiktu pāris ķellēm, jo cietēšana sākas piecu minūšu laikā. Grīdu tālāk vēlams apstrādāt ar dziļum­grunti, piemēram, Tiefengrund, kas nodrošina sekojošās kārtas – flīžu līmes – vienmērīgu izžūšanu un labāku pielipšanu, kā arī nostiprina pamata virsējos slāņus. Ja nepietiek ar spraugu labošanu un nepieciešams izlīdzināt visu grīdu, izmanto mitrām telpām paredzēto pašizlīdzinošo masu Knauf Nivello (8 – 35 mm kārtā), pirms tam virsmu apstrādājot ar speciālo emulsijas grunti Haftemulsion. Monolītākas apsildāmās grīdas pamatni, kur iestrādāti apsildāmās grīdas elementi, veido ar FE 50 Largo, kārtas biezums, sākot no 35 mm.

 

Kad grīdas plakne ir sakārtota, ar lielu otu vairākās kārtās uzklāj hidroizolācijas Flachendicht slāni, pirmajā reizē iestrādājot arī blīvējošo lenti Flachendichtband grīdas malās un ap kanalizācijas caurulēm. Lai nodrošinātu efektīvāku ūdens aizsardzību, kārtas labāk klāt krusteniski, vienai žūšanas laiks – ap 2 stundām.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Keramikas flīzes ir viegli kopt, tās ir izturīgas un ar labu siltuma vadītspēju, tomēr tik cietas, ka, pavisam nekustīgi piestiprinātas, viegli atlec, reaģējot uz pamatnes kustībām. Tādēļ flīzes stiprina ar nedaudz elastīgu līmi, kas kompensē zemgrīdas sīkās vibrācijas siltuma un mitruma iespaidā. Fliesenkleber ir vienkāršākais un ekonomiskākais flīžu līmes variants, kura adhēzija – pielipšanas spēja – ir 1,2 Mpa. Apsildāmām grīdām nepieciešama augstāka līmējuma kvalitāte, tādēļ nepieciešams izmantot speciālo flīžu līmi Bau und Fliesenkleber (1,8 Mpa), kas ir dārgāka, tomēr dod lielāku drošību. Elastīgām, mitrumam vai straujām temperatūras svārstībām pakļautām grīdām paredzēta Flexkleber (1,7Mpa). Stikla, akmens masas, keramikas vai marmora mozaīkas flīzes līmē ar Fliesenkleber weiss (1,7 Mpa). Visas šīs līmes žūst vidēji 1 – 2 dienas, viss atkarīgs no gaisa temperatūras un mitruma. Ja steidzas, izmanto flīžu līmi Schnellkleber (1,04 Mpa), kas sacietē trīs stundās.

 

Darba gaita

Flīzēšanu sāk no kanalizācijas notekas un turpina virzienā uz sienām. Vispirms uz grīdas atzīmē pirmo rindu, tad uzklāj līmi un izķemmē to ar zobaino špakteli. Iekštelpās līmei jānosedz 80 – 95 % flīzes aizmugurējās virsmas. Attālumu starp flīzēm nofiksē ar tā sauktajiem krustiņiem, kas pieejami dažādos izmēros. Lielākām flīzēm veido platākas šuves, mazākajām – šaurākas. Ar šuvju platuma variēšanu toties var radīt īpatnējus grīdas dizaina akcentus. Sienu un grīdas savienojuma vietā atstāj 5 mm platu izplešanās šuvi, ko vēlāk aizpilda ar silikonu.

 

Kad flīžu līme sacietējusi, izņem krustiņus un aizpilda šuves. Šim nolūkam izvēlas pēc izskata un kvalitātes atbilstošu javu, piemēram Fugenbunt, kas nopērkama 24 krāsu toņos un noder 2 – 8 mm platām šuvēm. Flīžu krāsai pietuvināts šuvotāja tonis virsmu padara viengabalaināku, turpretim kontrastējošas šuves labāk sadala laukumus un izceļ atsevišķas flīzes.

 

Ja ir vēlme eksperimentēt ar spilgtākām krāsām, izmanto šuvotāju Deco-Fugenbunt, kas iegādājams arī elektrozilā, dzeltenā un oranžā krāsā. Toties Flexfuge schnell domāta ātrai darba izpildei. Ļoti lielām (5 – 50 mm platām un 8 – 100 mm dziļām) šuvēm izmanto Spezialfuge Bodenfliesen. Speciālās piedevas nodrošina, ka arī tik liela masa sacietē bez plaisāšanas. Jāatceras, ka, pievienojot, piemēram, plastifikatoru Fugen elast, šuvju java kļūst ūdensnecaurlaidīgāka un elastīgāka, uzlabojas arī saķeres spēja.

Šuvošanu sāk no sienām, virzoties uz centru. Javu klāj uz grīdas un ar gumijas špakteļlāpstiņu pa diagonāli iepilda šuvēs – vienā līmenī ar flīzēm, lai nodrošinātu vienmērīgu ūdens noteci. Beigās virsmu ieteicams nosegt ar plēvi. Kad šuvju pildījums sāk žūt, ar mitru sūkli noslauka lieko javu. Ar pārāk slapju mazgāt nedrīkst, lai javu lieki nemitrinātu. Var izmantot arī speciālo līdzekli flīžu līmes un šuvotāja palieku tīrīšanai Zement­schleier-Entferner. Kad šuvju java sacietējusi, grīdu noberž ar sausu lupatu un noslauka putekļus.

Reklāma
Reklāma

Izplešanās šuves grīdās aizpilda ar sanitārtehnisko silikonu Silikon Sanitar atbilstošā krāsā, tas ir ar paaugstinātu izturību pret pelējumu. Pirms tam šuvi no abām pusēm norobežo ar krāsošanas līmlenti un pamatnē ievieto polietilēna auklu, lai izvairītos no vēlākas masas plaisāšanas. Pēc tam iespiež silikonu un šuvi apdarina ar kādu ieapaļu priekšmetu, kaut vai karoti vai pat saziepētu pirkstu, un noņem līmlentes. Uzstādot santehniku, arī izurbtie skrūvju caurumi jāaizpilda ar silikonu. Tā palieku tīrīšanai noder Silicon-Entferner.

 

 

SVARĪGI

• Pamatnei jābūt labi nogruntētai un pilnīgi nožuvušai.

• Gruntēšanas līdzekļi hidroizolācijai neder!

• Flīzēšanai jāizmanto konkrētajai situācijai piemērota līme.

• Līme darba procesā nedrīkst tiktāl apžūt, ka tai izveidojas garoziņa.

 

PADOMI

• Pamatnes kvalitāti var pārbaudīt, uzpilinot nedaudz ūdens. Ja piles saglabā savu apaļo formu, grunts ir uzklāta pietiekami. Ja ūdens ātri iesūcas grīdā, gruntēšana jāatkārto.

• Tāpat pārbauda arī šuves. Uz pareizi aizdarītām ūdens piles paliek uz virsmas, nevis iesūcas šuves pildījumā.

• Uzklāto flīžu līmi mēdz pārbaudīt ar pirkstu. Ja pielīp, var turpināt darbu, ja ne, nebūs arī saķeres ar flīzi. Līmi noņem un klāj vēlreiz.

• Flīžu tīrīšanai ekspluatācijas gaitā noder Intensiv-Reiniger, šuvēm – Fugen-Reiniger.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.