Foto – Zanda Birze

Ja meža īpašnieks aizliedz sēņot un ogot 10

Netālu no manām mājām atrodas mežs, kas pieder vairākām privātpersonām, daļa no tā – manam kaimiņam. Parasti lasīju mežā sēnes un ogas, kaimiņš to zināja un neiebilda. Taču tagad, kad gribēju tecināt bērzu sulas, pēkšņi satiku vēl vienu meža īpašnieku. Viņš teica, ka es tur pat ieiet nedrīkstu, jo tas ir privātīpašums. Vai tiešām īpašnieks drīkst tik vienkārši aizliegt iet mežā? Kur tad lai cilvēki sēņo un ogo? Vai šādi aizliegumi attiecas uz visiem mežiem? 
VALENTĪNA JĒKABPILS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
Lasīt citas ziņas

Meža likumā teikts, ka fiziskajām personām ir tiesības uzturēties un brīvi pārvietoties valsts un pašvaldības mežos, ja normatīvajos aktos nav noteikts citādi un ja tajos nav ierīkotas speciālas nozīmes plantācijas vai iežogotas meža platības dzīvnieku turēšanai nebrīvē un aizsargjoslas ap ūdens ņemšanas vietām atbilstīgi normatīvo aktu prasībām. Transportlīdzekļus atļauts lietot, tikai pārvietojoties pa ceļiem un dabiskām brauktuvēm, izņemot pārvietošanos meža aizsardzības, valsts aizsardzības vai sabiedrības drošības uzdevumu, kā arī meža apsaimniekošanas darbu veikšanai, taču saskaņojot ar meža īpašnieku vai tiesisko valdītāju.

Juriste Kristīne Krēsliņa skaidro, ka privātpersonu uzturēšanos un brīvu pārvietošanos mežā tiešām drīkst ierobežot to īpašnieks vai tiesiskais valdītājs. Arī pašvaldībai pēc Valsts meža dienesta vai vides aizsardzības institūcijas ierosinājuma meža ugunsdrošības interesēs, kā arī īpaši aizsargājamo dabas teritoriju, meža augu un dzīvnieku aizsardzības interesēs ir atļauts ierobežot privātpersonu tiesības uzturēties un brīvi pārvietoties mežā. Taču, nosakot ierobežojumus, meža īpašnieka vai tiesiskā valdītāja pienākums ir norobežot attiecīgo teritoriju ar pārskatāmiem brīdinājuma uzrakstiem – tikai tad šāds nosacījums ir spēkā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts amatpersonām, kā arī nacionālā meža monitoringa vai vides monitoringa veicējiem, pildot dienesta vai darba pienākumus, ir tiesības bez ierobežojumiem pārvietoties mežā (ja nepieciešams, viņiem jāuzrāda dienesta vai darba apliecība).

Meža nekoksnes materiālās vērtības – savvaļas ogas, augļus, riekstus, sēnes un ārstniecības augus – personas var iegūt pēc sava ieskata, ja meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs nav noteicis ierobežojumus, t.i., izvietojis brīdinājuma uzrakstus. Valsts un pašvaldības mežā ikvienam ir tiesības vākt savvaļas ogas, augļus, riekstus un sēnes, taču jāņem vērā vairāki nosacījumi: jāievēro ugunsdrošības noteikumi mežā un kārtība atpūtas vietās, nedrīkst bojāt meža augsni, infrastruktūru, atstāt atkritumus, postīt putnu ligzdas, skudru pūžņus un citādi kaitēt augiem un dzīvniekiem, kā arī aizliegts ieiet norobežotās teritorijās. Savvaļas dzīvnieku izmantošanas kārtību nosaka sugu un biotopu aizsardzības un medību normatīvie akti.

Tātad jebkurš meža īpašnieks (privātpersona, valsts vai pašvaldība) var noteikt ierobežojumus izmantot mežu, tostarp uzturēties un pārvietoties tajā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.