Valsts prezidents Raimonds Vējonis.
Valsts prezidents Raimonds Vējonis.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Gribu tikties ar prezidentu, bet mani nepieņem! Vai varu vērsties tiesā? 0

Vairākas reizes rakstīju Valsts prezidentam, lai atļauj man ar viņu tikties, bet atļauju tā arī neesmu saņēmis. Kādas vispār ir prezidenta funkcijas, ja viņš cilvēkus no tautas nepieņem? Vai varu vērsties tiesā un lūgt, lai man šādu tikšanos nodrošina? Gribēju pārrunāt ar prezidentu Latvijas pensionāru problēmas. PĒTERIS JĒKABPILS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar Satversmi Valsts prezidents reprezentē valsti starptautiski, ieceļ Latvijas, kā arī pieņem citu valstu diplomātiskos priekšstāvjus un izpilda Saeimas lēmumus par starptautisku līgumu ratificēšanu. Valsts prezidents ir valsts bruņoto spēku augstākais vadonis, un viņa kompetencē ietilpst uzdevumi, kas saistīti ar valsts aizsardzību. Valsts prezidents arī ir tiesīgs apžēlot noziedzniekus, par kuriem likumīgā spēkā stājies tiesas spriedums. Vēl Valsts prezidentam ir pilnvaras ietekmēt gan izpildvaras, gan likumdevējas varas darba kārtību, piemēram, tiesības sasaukt un vadīt ārkārtas Ministru kabineta sēdes, ierosināt Saeimas atlaišanu.

Tāpat prezidents var iesaistīties likumdošanas jautājumu risināšanā – ierosināt jaunus likumus, izsludināt Saeimā pieņemtos likumus, prasīt likuma otrreizēju caurlūkošanu, apturēt likuma publicēšanu uz diviem mēnešiem un nodot to tautas nobalsošanai, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju. Atsevišķas prezidenta funkcijas ietvertas vēl arī citos normatīvajos aktos, piemēram, likums Par tiesu varu paredz Valsts prezidenta pienākumu pieņemt tiesnešu zvērestu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tātad Valsts prezidentam ir funkcijas gan izpildvaras, gan likumdevējas varas, gan tiesu varas jomā, taču vienlaikus viņa loma ir arī politiska. Tas, kā Valsts prezidents īsteno sev piešķirtās pilnvaras, balstās uz viņa politiskajiem apsvērumiem par sabiedrības interesēm. Taču Valsts prezidentam nav pienākums iesaistīties konkrētu privātpersonu individuālo problēmu risināšanā, un viņa kompetences specifika nav saistīta ar apmeklētāju (privātpersonu) pieņemšanu.

Valsts prezidentam gan ir tiesības uzklausīt jebkuru informāciju, ko vēlas nodot cilvēki, kuri vēršas pie viņa ar iesniegumiem. Taču tas nenozīmē, ka viņam ir pienākums to darīt, – tā ir paša prezidenta izvēle. Tas nozīmē, ka privātpersonām nav liegts vērsties pie Valsts prezidenta ar lūgumu tikties, bet nevienam nav tiesību šādu tikšanos pieprasīt.

Tas, par kādiem jautājumiem un kādas personas uzklausīt, ir tikai Valsts prezidenta paša izvēle, kas nav pakļauta tiesas kontrolei. Tātad tiesa nevar uzdot nodrošināt jums tikšanos ar Valsts prezidentu, ja vien Valsts prezidents pats to nav vēlējies.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.