Gribu būt fiziski aktīvs – ar ko sākt? Fizioterapeite piedāvā pavisam vienkāršas izmaiņas ikdienā 0

Mazkustīgais dzīvesveids mūsdienās ir kļuvis par globālu problēmu. Liela daļa cilvēku savu dienu pavada, pārvietojoties starp mājām, automašīnu un biroju, un pat nenojauš, cik ļoti tas ietekmē viņu veselību. Pasaules Veselības organizācija (PVO) norāda, ka vismaz 150 minūtes mērenas fiziskās aktivitātes nedēļā ir nepieciešamas, lai uzturētu veselību. Tomēr, ja ikdienas kustības aprobežojas ar pāris soļiem, ceļā uz aktivitāti var rasties izaicinājumi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

TV24 raidījumā “Uz līnijas” fizioterapeite un Latvijas Fizioterapeitu asociācijas valdes priekšsēdētāja Līva Tiesnese dalījās ar padomiem, kā no pilnīgi mazkustīga dzīvesveida sākt virzīties uz veselīgākām un aktīvākām izvēlēm.

Apņemšanās ir pirmais solis

“Viss sākas ar apņemšanos. Ir svarīgi saprast, ko cilvēks īstenībā grib un kāds ir viņa mērķis,” uzsver Tiesnese. Pirms sākt kustēties, ir svarīgi sev uzdot jautājumus: kāpēc es vēlos būt fiziski aktīvs? ko es gribu sasniegt? Kā es zināšu, ka esmu sasniedzis savu mērķi?

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikai tad, kad mērķis ir skaidrs, var sākt plānot praktiskos soļus tā sasniegšanai. “Bieži vien problēma nav apņemšanās, bet gan tās noturēšana. Tāpēc svarīgi ir saprast, ko cilvēkam patiesi gribas darīt,” skaidro fizioterapeite.

Pirmie soļi kustīgākam dzīvesveidam

Ja ikdiena ir ļoti mazkustīga, labākais veids, kā sākt, ir ar pastaigām. “Ja iespējams, nomainiet automašīnu pret staigāšanu. Pastaigas ir viegls un pieejams veids, kā iesākt kustēties,” iesaka Tiesnese. Svarīgi ir atrast tempu, kurā ir ērti, bet arī nedaudz grūti – tā, lai ejot varētu sarunāties, bet nevarētu dziedāt.

Ja pastaigas nešķiet pievilcīgas, var izvēlēties ko citu. “Varbūt gribas braukt ar velosipēdu vai nodarboties ar citu aktivitāti. Galvenais ir saprast, kas pašam šķiet patīkami,” uzsver fizioterapeite.

Konsultācija ar speciālistu – svarīgs solis

Cilvēkiem, kuri plāno sākt intensīvākas fiziskās aktivitātes, piemēram, spēka treniņus vai nodarbības sporta zālē, Tiesnese iesaka sākumā konsultēties ar profesionāli. “Ja cilvēks nav pārliecināts par pareizu vingrinājumu izpildi vai jau saskaras ar sāpēm vai hroniskām saslimšanām, tad konsultācija ar speciālistu var palīdzēt izvairīties no traumām un diskomforta.”

Savukārt, ja mērķis ir tikai kļūt aktīvākam ikdienā, tad staigāšana ir vienkāršs un drošs veids, kas neprasa konsultācijas. “Nepareizi staigāt nav iespējams, un ar staigāšanu kaitēt veselībai nevar,” skaidro fizioterapeite.

Kustības ir ceļš uz labāku veselību, enerģiju un dzīves kvalitāti. Sāciet jau šodien!

LA.LV Aptauja

Kā jūs visbiežāk cenšaties saglabāt vai uzlabot savu fizisko aktivitāti ikdienā?

  • Es regulāri eju pastaigās vai skrienu.
  • Apmeklēju sporta zāli vai nodarbojos ar grupu treniņiem.
  • Iekļauju nelielas kustības dienas gaitās, piemēram, kāpju pa kāpnēm, nevis izmantoju liftu.
  • Esmu pagaidām mazkustīgs, bet plānoju sākt kustēties.
  • Neesmu par to domājis, bet šis raksts mani iedvesmoja sākt!
  • Esmu mierā ar savu mazkustīgo dzīvesveidu un tas mani neuztrauc.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.