Kā pareizi novērtēt savas iespējas 0
Jāņem vērā, ka ugunsgrēkā ir arī liels karstums un toksiski dūmi, jo mūsdienās izmantojamie materiāli visbiežāk ir apstrādāti ar dažādām ķīmiskām vielām. To degšanas produkti ir indīgi.
Ugunsdzēsējs stāsta, ka dienesta darbiniekiem reiz nācies iekļūt kādā dzīvoklī, kura saimnieks, smēķējot gultā, bija aizmidzis. Nokritušais izsmēķis bija izdedzinājis laukumu sērkociņa kārbiņas lielumā, bet ar to pietika, lai no indīgajiem dūmiem vīrietis ietu bojā.
Labāk lieki neriskēt
Ja ir piedūmojums, lieki izrādīt varonību, glābjot materiālās vērtības vai kādu mīļu priekšmetu. Labāk pamest telpas un palīdzēt to izdarīt pārējiem. Skrienot pastiprinās elpošana, paātrinās sirdsdarbība. Cilvēks saelpojas vairāk dūmu, var sareibt galva un iespējams apmaldīties paša mājā. Lai saprastu, kādas ir sajūtas, pamēģiniet tumšā naktī aizklāt logus, lai nebūtu absolūti nekādas gaismas, un pārvietoties pa istabu. Nekas prātīgs nesanāks. Turklāt reālā ugunsgrēkā nevar paelpot dūmu dēļ, ir liels karstums.
Lai prasmīgi rīkotos ar ugunsdzēšamo aparātu, nepieciešama pieredze. Ar stāstīto un izlasīto stresa situācijā var nepietikt. Pozitīvi, ka cilvēki, kuriem šādas pieredzes nav, parasti steigšus pamet apdraudētās telpas.
Durvis un logi jāaizver
Ugunsgrēka gadījumā nekavējoties jāizsauc ugunsdzēsēji un jāatstāj telpas, pēc iespējas aizverot telpas logus un durvis. Caurvējš liesmas un uguns izplatību var pastiprināt pieckārtīgi.
Situācija no dzīves – kādā koka konstrukcijas viesu namā bija izbūvēts šķidrā kurināmā apkures katls. Kurtuves telpa bija labi izolēta un apšūta ar ugunsdrošiem materiāliem. Saimnieks no rīta konstatēja, ka apkures sistēma nedarbojas. Dodoties uz katlutelpu, viņš pamanīja, ka durvju mala mazliet apkvēpusi. Atverot durvis, atklājās, ka bijis ugunsgrēks, kas, izdegot skābeklim, noslāpis pats.
! Ļoti svarīgi, lai ēka būtu uzbūvēta pareizi un ievērotas ugunsdrošības prasības.
Labākā dāvana Ziemassvētkos
Jaunie ugunsdrošības noteikumi paredz, ka, sākot no 2020. gada 1. janvāra, telpām obligāti jābūt aprīkotām ar dūmu detektoriem, taču pašu drošības labad vēlams ar to iegādi nekavēties. Turklāt jāņem vērā, ka dažviet ar detektoru pie griestiem vien būs par maz.
Pārāk ātri noslēdzot gaisa piekļuvi krāsnīm, kurās vēl kvēlo ogles, izdalās tvana gāze. Tā ir smagāka par gaisu, tāpēc ieteicams iegādāties īpašu detektoru arī šai gāzei un novietot to netālu no apkures ierīces un ne pārāk augstu no grīdas. Jāatceras, ka šie detektori nefiksē dūmu mikrodaļiņas, tāpēc jākombinē ar dūmu detektoriem.
Varbūt tieši šādi detektori var kļūt par labāko dāvanu Ziemassvētkos omītei vai opītim jūsu pašu sirdsmiera labad.