Gribi dzīvot, nevis nosmakt dūmos vai sadegt? Iegādājies ugunsdzēšamo aparātu! Padomi un ieteikumi tā izvēlē 0
Sargā sevi pats, tad Dievs tevi sargās – vēsta paruna. Vistiešākajā veidā tas attiecināms uz ugunsdrošību. Tieši pirmajos mirkļos pēc aizdegšanās liesmas vēl ir mazas un visvieglāk noslāpējamas, turklāt vēlams, lai pa rokai būtu piemērots ugunsdzēšamais aparāts.
Ugunsdzēšamo aparātu tirdzniecības un apkopes uzņēmuma “Amoks” valdes loceklis Armands Skudra skaidro, ka Latvijā izmanto pulvera, ogļskābās gāzes un ūdens–putu ugunsdzēšamos aparātus.
– Nesen tirgū parādījušies F klases ugunsdzēšamie aparāti, kas paredzēti lietošanai virtuvēs, saimniecības telpās, kur iespējama eļļas un tauku aizdegšanās, kā arī mugurā esoša apģērba, dokumentu un iekārtu dzēšanai. Labs līdzeklis, kas neatstāj pēdas pēc dzēšanas. Izmantota tehnoloģija, kas veido ūdens miglu, tādējādi samazinot bojājumus ugunsgrēka dzēšanas gadījumā. Turklāt tas ir videi draudzīgs līdzeklis, – stāsta speciālists.
Lai notiktu degšana, nepieciešams materiāls, kas var degt, skābeklis un pietiekami augsta temperatūra. Attiecīgi, lai liesmas noslāpētu, kāds no šiem apstākļiem jāizolē.
Populārākie − pulvera aparāti
Viens no populārākajiem ir pulvera ugunsdzēšamais aparāts. To darbinot, degšanas vieta tiek pārklāta ar īpašu pulveri, kas liedz skābeklim piekļūt degšanas vietai. Turklāt to var lietot pat stindzinošā salā. Tomēr jāņem vērā, ka dzēšanas viela ir pulveris, kas iekļūst vissīkākajās plaisās un var sabojāt dzēšamo objektu un arī priekšmetus tam līdzās.
Ogļskābās gāzes aparāti rada ogļskābās gāzes mākoni, kas nepieļauj skābekļa piekļuvi degšanas vietai, turklāt strauji izplūstošā gāze rada zemu temperatūru. Tā nevada elektrību, tāpēc šādi aparāti piemēroti elektrotehnikas (datoru, televizoru, citas sadzīves elektrotehnikas) dzēšanai. Ogļskābās gāzes aparātus neizmanto, lai dzēstu cietus materiālus, piemēram, koku, kas degot rada kvēlojošas ogles. Turklāt jābūt uzmanīgiem, lai negūtu apsaldējumus, jo dzēšanas laikā ogļskābā gāze atdziest līdz -60 grādiem.
Nedrīkst sasalt
Ūdens–putu ugunsdzēšamie aparāti arī kavē skābekļa piekļuvi degšanas vietai un pazemina temperatūru. Dzēšanas viela ir putas, kas ir samērā draudzīgas videi, kā arī netiks sabojāti vai piesārņoti apkārt esošie priekšmeti. Ar šādiem aparātiem var dzēst elektroiekārtas, kurās spriegums nepārsniedz 1000 V. Tomēr jāņem vērā, ka savulaik ar tiem elektroierīču dzēšana nebija atļauta. Ūdens–putu aparātiem ir zemākas dzēšanas klases nekā pulvera aparātiem, turklāt tos nevar uzglabāt un lietot temperatūrā, kas zemāka par -5 °C. Tāpat ar tiem nedrīkst dzēst degošu eļļu vai dzīvnieku taukus, nav ieteicams dzēst gāzveida vielas.
! Nelielam mājoklim lieti noderēs F klases ugunsdzēsības aparāts. Patlaban tirgū pieejami gan litra, gan divu litru tilpuma aparāti. Ar to varēs nodzēst lielāko daļu sadzīvē iespējamo ugunsgrēku. Litra tilpuma aparāts maksā līdz 20 eiro.
! Katlutelpās, garāžās, darbnīcās un automašīnās nepieciešams pulvera ugunsdzēšamais aparāts.
Cik liela tilpuma aparātu iegādāties
Ja plāno dzīvoklim iegādāties pulvera ugunsdzēšamo aparātu, tajā jābūt vismaz četriem kilogramiem pulvera. Darbnīcās un garāžās vajag vismaz sešus kilogramus. Jo mazāks tilpums, jo īsāks dzēšanas laiks. Piemēram, aparāts, kurā ir kilograms pulvera, spēj radīt nepārtrauktu strūklu vien sešas sekundes. Labāk, lai dzēšanas līdzeklis paliek pāri, nekā tā pietrūkst.
Ugunsdzēšamais aparāts jānovieto tuvāk ārdurvīm, jo, ja tas būs telpas dziļumā, ārkārtas situācijā līdz tam var arī nenokļūt. Tāpat obligāti jāierīko lokālie dūmu detektori virtuvē, katlutelpā, dzīvojamajā istabā, kur jau novietots Adventa vainags un drīz arī Ziemassvētku eglīte.
! Cilvēkam aizmiegot, vispirms atslēdzas oža, turklāt pamostoties tā sāk darboties pēdējā.
Diemžēl dūmus parasti varam tikai saost, bet detektors tos fiksēs ātrāk un brīdinās ar ļoti skaļu signālu.
Runājot par Adventes vainagu, jāiemanās tā tuvumā turēt pudeli ar ūdeni. Nelaimes gadījumā nevajadzēs steigties uz virtuvi un meklēt piemērotu trauku – ūdens jau būs pa rokai.
Ar mazāko var nepietikt
– Autotransportam arī nepieciešami ugunsdzēšamie aparāti. Liela daļa braucēju iegādājas vismazāko, kurā ir tikai viens kilograms pulvera. Manā skatījumā, tas nav pareizi un ir tikai ķeksīša pēc. Vieglajā automašīnā ieteicams aparāts vismaz ar diviem kilogramiem pulvera, jo ne vienmēr var piekļūt tieši degšanas vietai un vajadzīgs lielāks pulvera daudzums. Jāņem vērā, ka automašīnā liesmas parasti izplatās ļoti ātri un braucēji ir uztraukušies. Turklāt spēkrats vispirms jāapstādina un no tā jāizkāpj. Savukārt, atverot motora pārsegu, jābūt gatavam, ka liesmas kļūs stiprākas – degšanas vietai piekļūs vairāk skābekļa, – skaidro Armands Skudra.
Jebkuras aizdegšanās gadījumā par notikušo vispirms jāinformē ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Nekad nevar būt pārliecināts, vai ar paša rīcībā esošajiem līdzekļiem liesmas izdosies noslāpēt pilnībā. Pat ja tas būs pa spēkam, pieredzējis speciālists pārbaudīs, vai neturpinās gruzdēšana. Savukārt ugunsdzēsības līdzekļu lietošana kavēs sākotnējo uguns izplatību. Tās atkal ir iegūtas dārgās sekundes un pat minūtes.
Nepieciešama apkope
Diemžēl interese par ugunsdzēsības līdzekļiem nav liela. Aparātus lielākoties pērk tie, kuri paši uz savas ādas izbaudījuši, ko nozīmē ugunsgrēks.